fbpx
Öngösterim Görseli

Efsaneyi Tanıyalım: Matthew Perry

Efsaneyi Tanıyalım: Matthew Perry

Dünyanın en sevilen komedi dizisinde oynayan, milyonların kalbinde yer edinmeyi başarmış Matthew Perry şöhret ve ün ile geçen hayatının görünmeyen kısmında, bağımlılık ve çocukluğundan gelen sorunlarla baş etmeye çalıştı.

Boşanmış bir ailenin çocuğu olan Matthew, hayatı boyunca buradan miras aldığı güvensizliklerinden kurtulmak için uğraştı. Komik olmayı ve şakalar yapmayı kendini sevdirmenin bir yolu olarak gören Matthew, bir yerde ‘’Benim komik olmam annemi yemek yapıp sofraya oturtacak.’’ bile demiş.

Matthew, hissettiği terk edilmişlik duygusu ve diğer olumsuzluklarla şöhret yoluyla kurtulacağına inanıyordu. Şöhreti ve onun getireceği her şeyi çok fazla arzuladığını söyleyen Matthew’in buna ulaşması ise kısa bir zaman aldı. Oyunculuk kariyerine televizyon dizileriyle başladı ve kısa süre sonra ona şöhreti ve milyarderliği tattıracak o rolü buldu.

Friends Ekibine Katılması

Friends dizisinin senaryosunu ilk okuduğunda bu dizinin onun kaderi olduğunu biliyordu çünkü karakterlerin arasında bir tanesi çok dikkatini çekmişti: Chandler Bing. Bunun sebebi o rolü çok iyi canlandırabileceğini düşünmesi değildi; Matthew, Chandler karakterinin kendisi gibi olduğunu düşünüyordu. Perry bir röportajında, Chandler ile benzerliğini şu cümleler ile anlatmıştı; ‘’Sanki birisi beni bir yıl takip etmiş, esprilerimi çalmış, tavırlarımı kopyalamış, hayattan bezmiş ama yine de şakacı yaşama bakışımın fotokopisini çekmişti.’’

Özel Hayatı ve Sorunlar

Dizinin başlaması, hemen arkasından gelen para ve ün; Perry’nin hayal ettiği mutluluğa ulaşmasını sağlamadı. Önce alkol sonra ise madde ile devam eden bağımlılık ünlü aktörümüzü dibe götürdü. Yıllar içinde gittikçe artan bu bağımlılık Perry’yi 2018 yılında komaya soktu. Mucizevi bir şekilde hayatta kalan ünlü aktör, yıllarını bu bağımlılıktan kurtulmak için harcadı.Aldığı sayısız terapiler, çok kez rehabilitasyon merkezine yatması en sonunda bir fayda gösterdi ve bu bağımlılıktan kurtuldu. Daha sonrasında ise bu kötü deneyimini onunla aynı sorunları yaşayanlara yardım etmek için kullandı. Hatta bir röportajında insanların onu oyuncu olarak değil bağımlılıkla savaşanlara yardım eden biri olarak hatırlamalarını istediğini bile söyledi.

Sevilen aktörün aşk hayatı da hiçbir zaman stabil olmadı. Julia Roberts, Lauren Graham, Tricia Fisher gibi ünlü kadınlarla ekran önüne çıkmış olsa da sevilemeyen biri olduğuna olan yüksek inancı ve terk edileceğine dair korkusu bu ilişkilerin yürüyememesine sebep oldu.

Özel hayatında fazlasıyla sorunları olan Matthew Perry, çoğu zaman kariyeriyle ön planda oldu. Friends, 17 Again, Mr. Sunshine, Dont Look Up, Nump ve sayamadığım birçok dizi, film ile sevenlerinin karşısına tekrar tekrar çıktı. Aktörlük geçmişinin yanı sıra Matthew Perry, “Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing: A Memoir” isminde bir biyografi kitabı da yazdı.

Geçtiğimiz haftalarda ise bu efsanevi isimden kötü bir haber geldi. Matthew Perry 54 yaşında evinde ölü bulundu. Ölümü milyonlarca hayranını hüzün içinde bıraksa da canlandırdığı rol ve hayata karşı duruşuyla insanlara umut olan Matthew’in her zaman akıllarda kalacağı belliydi.

Ölümünün ardından sevenleri, Friends dizisinin çekildiği apartmanın önüne çiçekler ve notlar bırakmaya başladı. Hayranları, en zor zamanlarında gülmelerini sağladığı için Matthew Perry’ye teşekkürlerini sundular. Böylece bu efsanevi isim son yolculuğuna uğurlanmış oldu.

Yazar: Aslı Yıldız