fbpx
Öngösterim Görseli

IELTS Nedir ? – IELTS Kursu Hakkında

IELTS, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce yeterliliğini ölçen; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dâhil olmak üzere 140’tan fazla ülkede geçerli olan ve 9000’den fazla kurum ve kuruluşun kabul ettiği bir dil yeterlilik sınavıdır.

İş başvurusu yapacağınız kuruma veya alacağınız akademik eğitime göre IELTS, Akademik ve Genel olmak üzere iki şekilde yapılır. Akademik IELTS yurt dışında başvuru yapacağınız bir yüksek lisans bölümü için gerekliyken, Genel IELTS ise, yabancı dili İngilizce olan bir çalışan arayan bir kurum için yeterli olabilmektedir.

Ülkemizdekiler dahil olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen aday öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini kanıtlaması için IELTS belgesini almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, ülkemizdeki eğitim dili İngilizce olan bölümlerin (İngilizce İşletme veya Hukuk gibi) hazırlık sınıfını atlamaları ve bölüme doğrudan geçiş yapmalarına olanak sağlayan belgedir.

Buna ek olarak, yine ülkemizdeki ve yurtdışındaki birçok kurum IELTS puanı ile iş başvurularını kabul etmektedir. Aranan IELTS puanları başvurulacak pozisyona göre kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmektedir.

Üniversitelerde ise gerekli olan IELTS puanı başvuru yapacağınız bölüm ve lisans kademesine göre farklılık gösterir.

 

IELTS Sınavının Bölümleri 

IELTS sınavı okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak dört bölümden oluşur. Dinleme ve Konuşma bölümleri Akademik IELTS ve Genel IELTS sınavları için aynıdır.

Okuma

60-100 dakika sürer, 3 veya 5 okuma parçası verilir ve bu parçaların her birinden 12-14 arası soru sorulur.

Dinleme

30 dakika sürer ve 40 sorudan oluşur. Konuşmalar, genel bir sohbet ya da herhangi bir şehir, müze hakkında bilgi veren bir konuşma veya akademik bir konu üzerine yapılan bir söyleşi üzerine olur. Her konuşma ya da kayıt sadece bir kez dinletilir.

Konuşma

20 dakika sürer ve 6 yönergeden oluşur. Belirli bir konu üzerine okuma ve dinleme yönergelerine göre fikirler beyan edilir.

Yazma

60 dakika sürer ve 2 kısımdan oluşur. Birinci kısımda, verilen bir tablo veya grafik üzerine tabloyu yorumlayan ve analiz eden 150 kelimeden oluşan bir yazı yazmanız istenir. İkinci kısım ise, verilen bir görüşe veya tartışma konusu üzerine kendi fikrinizi belirten 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Akademik sınavlara hazırlanmak sistematik bir çalışma programı gerektirir. Özellikle dil eğitiminde doğru bir eğitim sistemi ve deneyimli eğitimciler en etkili unsurlardandır.

IELTS sınavı kesinlikle planlı çalışma gerektiren bir sınavdır.  Başarının sırrı, uzun bir periyoda yayılmış sistematik bir eğitimdedir. IELTS sınavı belirli konular hariç asla ezbere dayalı teorik bir bilgiyi sınamaz, aksine; tamamen teori ile özümsenmiş beceriyi sınar.  Adayda belirli bir altyapının olduğunu varsayarsak, zamanın iyi planlandığı bir eğitimle başarıya ulaşmak mümkün olacaktır.

DİLKO’DA IELTS Kursu

Program, teorik bilgilerin anında pratiğe dökülmesini ve bilgilerin kalıcı olmasını sağlayacak bir titizlikle hazırlanmıştır. Unutmamalıyız ki, IELTS teorik bilgileri değil, kazanımları ve becerileri ölçen bir sınavdır. IELTS kursu programımızdaki üç ana hedefimiz:

1- Teorik bilgilerin verildiği ve anında uygulamalarla perçinlendiği, aktivitelerle desteklenmiş günlük ders programı.

2- Öğrenilen ve uygulama ile oturmuş bilgilerin tazelenmesi ve konulara hâkimiyetin en üst noktaya getirilmesi. Bu dönem IELTS’e yönelik becerilerin pekiştirileceği IELTS simülasyon aşamasıdır.

3- Online Destek: Bu aşamalardan sonra, öğrencilerden sınavın YAZMA bölümünü kusursuz hale getirmek için akademik makaleler yazmaları beklenilmektedir. Gönderilen makaleler eğitmenlerimiz tarafından gözden geçirilerek gerekli tavsiyelerle öğrencilerimize geri dönüşler yapılmaktadır. Buna ilaveten, uyguladığımız DIY-Do It Yourself (Kendin Yap) adlı ders çalışma planı öğrencilerimize verilecektir.

 

MyEnglishLab Sistemi ile IELTS Kursu

Eğitimin sınıf içinde sınırlanmadığı, teknolojinin olduğu her yere kolaylıkla taşındığı, öğrencimizin durumunun sürekli incelenerek yönlendirilmesi fırsatının sağlandığı MyEnglishLab online sistemimiz ile öğrencilerimiz IELTS kursu sürecinde teknoloji donanımlı sınav odalarımızda birebir IELTS sınavı deneyimi yaşarlar.

PTE ve TOEFL’dan farklı olarak IELTS bilgisayar tabanlı bir sınav değildir ve kağıt üzerinde yapılır. Öğrencilerimiz, talepleri doğrultusunda 6 adet birebir deneme sınavına girebilirler.

IELTS Kursunda İhtiyaca göre alanında uzman yabancı ve Türk hocalarla devam eden programda; Reading, Listening, Writing, Speaking beceri alanlarında eşit dağılımla eğitim verilir. MyEnglishLab üzerinden ders ve soru çözümlerinin bulunduğu video anlatımları ve testlere istedikleri zaman, istedikleri yerden ulaşabilen öğrencilerimizin IELTS kursu sınavı hazırlık DİLKO IELTS Pack kaynakları ile sürdürülür.

ielts kursu seviye tespit