fbpx
Öngösterim Görseli

YDS nedir? YDS Kursu

Açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.

Katılımcıların dilbilgisi, kelime, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen YDS çoktan seçmeli bir sınavdır. YDS, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa uygulanır. İçinde çeşitli kategorilerden oluşan 80 soru barındıran bu sınavın süresi 180 dakikadır. Yanlış cevapların doğru cevapları götürmediği bir sınav olan YDS’de her soru 1.25 puan değerindedir.

YDS İngilizce dışında Almanca, Fransızca, Arapça, Bulgarca, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Yunanca dillerinde de uygulanmaktadır.

YDS sonuçlarının geçerliliği sonucu kullanacağınız alana ve akademik birimin şartlarına göre 2 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Kimler YDS’ye hazırlanır? Yds Kursu 

Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak isteyen adaylardan yabancı dil puanı sunmaları talep edilir.

Yüksek lisans başvurularında (Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde zorunluluk belirtilmemiş olmasına rağmen) adaylardan 50 ve üstü yabancı dil puanına sahip olmaları beklenir. Bu puanın %10’u başvuru sürecinde genel hesaplamaya dahil edilir.

Doktora programlarında ise Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne göre adayların en az 55 yabancı dil puanına sahip olma şartı bulunmaktadır.

Lisansüstü eğitim dışında, akademik kadro alımları, doçentlik başvuruları, akademik yeterlilik ve yükselme süreçlerinde de adayların belirlenen seviyede yabancı dil puanına sahip olmaları şartı bulunmaktadır.

YDS ve YÖKDİL sınavları lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliğe sahiptir.

Bunun dışında, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanmaktadır. YÖKDİL sınavının KPSS puan türü ile birleştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kamu kuruluşlarında çalışan veya kamuda bir pozisyona atanmak için dil puanına sahip olma şartını karşılamaya çalışan adaylar YÖKDİL’e hazırlanmaz, bu puanı YDS ile elde ederler.

E-YDS Nedir? Yds Kursu

ÖSYM tarafından düzenlenen ve açılımı Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan E-YDS, standart YDS ile aynı soru sayısı ve içeriğe sahip, fakat uygulaması bilgisayar üzerinden yapılan merkezi bir yabancı dil sınavıdır.

E-YDS, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan özel sınav merkezlerinde (yaz aylarında verilen iki aylık ara hariç) her ay uygulanmaktadır.

E-YDS başvuruları internet üzerinden ÖSYM’nin kartlı ödeme sistemi aracılığıyla alınmaktadır (http://odeme.osym.gov.tr). Ekim 2017 itibarıyla Ankara’da 4200, İstanbul’da 432, İzmir’de 120 aday kontenjanı bulunmaktadır. Başvurular açıldıktan sonra kontenjan dolduğunda o ayın sınav başvurusu da sona ermektedir.

E-YDS’nin içeriğinde dinleme, konuşma gibi kısımlar bulunmamaktadır. Soru sayıları ve içeriği YDS ile tamamen aynıdır. Sorular bilgisayar üzerinden okunmakta, işaretleme kullanılan arayüz üzerinden yapılmaktadır. Geçerli olduğu alanlar ve süre bakımından da E-YDS ve YDS arasında bir farklılık bulunmamaktadır.

E-YDS’ye giren bir aday, girdikten sonraki üç ay içerisinde tekrar E-YDS başvurusunda bulunamaz. E-YDS’ye girmiş veya başvurmuş olmak, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan standart YDS’ye başvurmaya engel değildir.

E-YDS sonuçları bir gün içerisinde açıklanmaktadır.

E-YDS arayüzünü test etmek için ÖSYM tarafından hazırlanan örnek E-YDS modülünü linke tıklayarak kullanabilirsiniz:

http://esinav.osym.gov.tr/deneme

ÖSYM tarafından hazırlanan yabancı dil sınavları eşdeğerlik tablosunu incelemek için tıklayın:

http://www.osym.gov.tr/Eklenti/101,yabanci-dil-esdegerlikleri-250713pdf.pdf

Dilko’da YDS-YÖKDİL-TIPDİL Kursaları

Yüz yüze eğitim: 100-220 saat

Deneme sınavları: 10 adet

Yayınlar

DİLKO YAYINCILIK kurumunun uzman öğretmenleri tarafından hazırlanan Vocabulary, Reading, Grammar ve Question Bank yayınları.

YDS YÖKDİL Kurs İçeriği

DİLKO YDS-YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu, YDS, YÖKDİL veya TIPDİL sınavlarına girecek adayların, İngilizce seviyelerine göre tüm ihtiyaçlarını belirli bir sistem içinde giderecek şekilde hazırlanmıştır.

Amaç, adayların bu sınavlarda daha yüksek doğru sayısına ulaşacak şekilde İngilizce dili ile ilgili eksiklerini tamamlamaktır.

DİLKO YDS-YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu’nda adaylar, 100 veya 220 saatlik programlara katılabilirler. (Akademik takvimin uygunluğu ve kursiyerin ihtiyaç durumuna göre yüz yüze eğitimler 100 ile 220 saat arasında planlanmaktadır. Ayrıca sınav öncesinde 50 saatlik hızlandırma kursu da açılabilmektedir.)

DİLKO yayın kurulu tarafından hazırlanan yayın setlerini kullandığımız programımızı 4 ana başlığa ayırabiliriz:

  1. Dilbilgisi Çalışmaları

Alıştırma kağıtları, yaprak testler, dilbilgisi konu anlatım kitabı ve soru bankaları ile desteklenen dilbilgisi çalışmalarımızda, İngilizce dilindeki tüm dilbilgisi konuları detaylı olarak incelenmekte ve öğrencilerin performanslarını en üst seviyeye çıkarmalarına imkan verecek şekilde ve sayıda alıştırma ve soru çözümü yapılmaktadır.

  1. Kelime Çalışmaları

İleri düzeyde dil hakimiyetine ulaşabilmek için, öğrencilerin, girdikleri sınavlardaki kelime sorularını çözebilecek ve okudukları metinleri rahatlıkla anlayabilmelerini mümkün kılacak kadar kelime bilgisine sahip olmaları gerekir.

DİLKO YDS Kursu, YÖKDİL Kursu içinde yapılan çalışmalarla adayların 3000 kelimeyi etkin şekilde kullanabilecek seviyeye gelmeleri amaçlanmaktadır.

Titizlikle seçilmiş kelime listeleri üzerinden yapılan çalışmalarda, öğrenciler kelime alıştırma kitapları, kelime testleri, örnek cümle ve anlamların verildiği özel hazırlanmış sözlükler ve kelime çalışma derslerinde öğretilen kelime çalışma yöntemleri ile hedeflenen sayıda kelimeyi öğrenebilmektedirler.

  1. Soru Tiplerine Yönelik Çalışmalar

Dilbilgisi ve kelime çalışmalarında belli bir seviyeye gelmiş öğrencilerin, girecekleri sınavda sorulan soru tipleri ile ilgili yeterince çalışma yapmış olmaları ve gerekli soru çözme tekniklerine sahip olmaları son derece önemlidir.

DİLKO YDS İngilizce Hazırlık Kursu içinde soru tiplerine yönelik yaprak testler ve soru bankaları kullanılarak gerekli soru çözme teknikleri adaylara öğretilmektedir.

  1. Deneme Sınavları Çözümü

Dilbilgisi ve kelime çalışmaları ile İngilizce seviyesini; soru tiplerine yönelik çalışmalar ile soru çözüm tekniklerini geliştirmekte olan adayların, girecekleri sınava denk hazırlanmış ve benzer koşullarda uygulanan deneme sınavları ile de sınav pratiklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Bu ihtiyacı giderebilmek için, DİLKO YÖKDİL – YDS Kursu içinde öğrencilerimiz, 10 adet deneme sınavına gireceklerdir.

YDS kursu ücretleri, fiyat indirimleri ve kampanyaları hakkında en iyi ve doğru bilgiye; İstanbul’da Bakırköy, Kadıköy, Altunizade, Şişli, Mecidiyeköy şubelerimiz ile Gebze ve İzmit şubelerimizden ulaşabilirsiniz.