fbpx
Öngösterim Görseli

Proficiency Kursu

PROFICIENCY NEDİR?

Üniversitelerin hazırlık atlama sınavı olarak bilinen Proficiency, üniversiteyi kazanıp, ilk yıl İngilizce hazırlık sınıfını atlayarak direk lisans bölümüne devam etmek için öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Her üniversiteye göre farklılık göstermesine rağmen genelde Eylül ayının ortası veya Ekim ayının başında yapılan bir sınavdır.

Öğrencinin genel İngilizce bilgisinin ve yeteneğinin ölçüldüğü sınav DİLBİLGİSİ, OKUMA, YAZMA VE DİNLEME olarak dört bölümden oluşmaktadır. Her bölümden alınan puanlar toplanılarak ortalaması alınır ve eğitim görülecek lisans bölümüne göre çoğunlukla 100 üzerinden 70 veya 80 geçme notu olarak belirlenir.

Proficiency sınavının bölümleri her üniversitede aynı olsa da, içerik üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir.

Öğrencinin bu İngilizce hazırlık senesini atlayıp direk lisans bölümüne devam etmesi için Proficiency sınavından geçerli notu alması şart iken bu sınavın denkliği olarak kabul edilen TOEFL / IELTS / PTE gibi sınavlardan yeterlilik puanı da geçerli kabul edilmektedir.

DİLKO’DA PROFICIENCY KURSU

Üniversite öğrencisinin Genel İngilizce yeterliliğini ölçen bu sınav akademik bir çalışma gerektirmektedir. Öğrencinin DİLBİLGİSİ, OKUMA, YAZMA VE DİNLEME alanlarından mümkün olan en yüksek skorları alması için gerekli olan tüm materyaller (soru tipleri, okuma metinleri, dilbilgisi fasikülleri, kelime çalışmaları) kurumumuz tarafından kazandığınız üniversitenin sınavına göre özel olarak hazırlanmıştır.

Eğitimimiz sınavın dört bölümüne de aynı derecede ağırlık verirken özellikle YAZMA VE DİNLEME bölümleri öğrencinin en zorlandığı kısımlar olduğu için bu bölümlere özel makale ödevleri ve dinleme aktiviteleri ile de eğitiminiz pekiştirilir. YAZMA kısmında özellikle her üniversitenin sorduğu belli birkaç tarz yazma metni uzman ve deneyimli öğretmenlerimiz tarafından sizlere yazma pratiği yaptırılarak öğretilir.

DİLBİLGİSİ bölümünün eğitimi ise Genel İngilizcenin seviye kurlarında aldığınız eğitim ve altyapıya bağlı olarak size özel olarak hazırlanarak PROFICIENCY sınavında uzman eğitmenlerimiz tarafından verilir.

OKUMA bölümünün eğitimi ise seneler içinde birçok üniversitenin PROFICIENCY sınavına girmiş ve hazırlık sınıfını atlamış olan birçok öğrencimizden aldığımız dönütler sonucu, bu sınavlarda sorulan makalelere çok benzer makaleleri okuma ve analiz etme şeklinde gerçekleşerek örnek soru tiplerine çalışma olarak verilir.