fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Online Eğitim İpuçları

İngilizce Online Eğitim İpuçları

Ağırlıklı olarak online eğitime geçtiğimiz bu dönemde aldığınız eğitimi daha verimli hale getirmeniz için sizlere bazı önerilerimiz olacak.

Online İngilizce Dersinde Nasıl Verimli Olunur?

 1. Online Derste Doğru Mekan Seçimi

  Online eğitimlerde bulunduğunuz mekanda yalnız olmanız dikkat dağınıklığını önleyecektir. Dersleriniz sabah ise perdeler açık, akşam ise de loş olmayan bir ortamı tercih edebilirsiniz. Gündüz saatlerinde ışığı karşıdan alan bir nokta seçmeniz daha doğru olacaktır.

Masa başında olmanız çok önemli, eğer odanızdan derslere katılıyorsanız da yatağınız görüş açınızda olmasın. Böylece eğitim süresince dikkatiniz dağılmadan derslere katılım sağlayabileceksiniz. En kısa ve doğru yol kendinize evin içinde belli bir ders köşesi belirlemeniz ve burayı derli toplu tutarak, göz önünde dikkat dağıtıcı nesneler bulundurmadan derse hazır hale getirmektir.

 

 1. Online Derste Kamera Açmanın Önemi

  Zoom üzerinden olan derslerinize katıldığınızda çok önemli bir nedeniniz yoksa kameranızı açmanız dersinize aktif katılım sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aksi takdirde ders sırasında öğretmeninizle ya da sınıf arkadaşlarınızla göz kontağı kuramayacaksınız. Bu da dersten yeteri kadar verim alamamanıza sebep olacaktır. Kameranız açıkken azaltılmış galeri görünümü tercih ederek kendi görüntünüzü görmemeniz de, sık sık gözünüzün kendi görüntünüze kaçıp dikkatinizin dağılmasını engeller.

 

 1. Online Derslere Maksimum Katılım

  Eğitimlere %90 oranında katılmak alacağınız verimi en üst düzeyde tutmanıza yardımcı olur. Ancak gelmenize engel özel bir durum oluştuğunda eğitim departmanına haber vermenizi rica ederiz. Derslerde örgün eğitimdeki gibi yoklama alınmaktadır. Derslere katılımınız kuru başarıyla tamamlamanızda bir kriterdir.

 

 1. Zoom Programını Doğru Kullanabilme

  Bir diğer önemli konu da eğitim başlamadan Zoom programının (örneğin söz alma – ses açma kapama – chat kullanımı gibi ) özelliklerini öğrenmenizin gerekliliğidir. Böylece derse adaptasyonunuz daha kolay olacaktır. Bu konuda size hızlıca birkaç ipucu verebiliriz:

Mute / Unmute: Derse girişte “Join Audio” seçeneğine tıklayarak bilgisayarımıza tanımlı mikrofonumuz ile derse katılmayı onaylamış oluruz. Öğretmenimiz derse girişte bütün öğrencilerin “muted” yani sessize alınmış şekilde olmasını ayarlamış olabilir. Bu yüzden profilimizdeki kırmızı mikrofon görselinin üzerinde yatay bir çizgi bulunur. Unmute butonuna basarak mikrofonumuzu aktif hale getirebilir ve konuşabilirsiniz. Mikrofon açıldığında “unmute” butonu sessize almanız için “mute” butonuna dönüşür. Dilerseniz “muted” yani sessiz haldeyken space tuşuna basılı tutarak geçici olarak telsiz kullanır gibi de mikrofonunuzu aktif hale getirebilirsiniz.

Start video: Bu buton ile bağlı kameranızı kullanarak video görüntünüzü paylaşmaya başlayabilirsiniz. Canlı video paylaşımı yapmadığınız anlarda oturum boyunca galeride seçtiğiniz profil fotoğrafınız, fotoğraf yüklü değilse ekran isminiz görünecektir. Videonuzu istediğiniz an “stop video” butonu ile geçici olarak kapatabilirsiniz.

Raise hand: “El kaldırmak” anlamına gelen raise hand butonunu oturum devam ederken alt menüde görebilirsiniz. Bu sayede öğretmenin sözünü direk kesmeden söz istediğinizi gösterebilirsiniz. Bu butona tıkladığınızda görüntünüzün hemen üzerinde bir el işareti belirir, öğretmenininizin ekranına da el kaldırdığınıza dair bildirim gider.

Reactions: Bu buton üzerinden ders esnasında söz almadan küçük emojiler ile hislerinizi ifade edebilirsiniz. Anladım manasına gelecek bir başparmak işareti, hoşunuza giden bir durum olduğunda kalp, eğlenceli bir anda gülen adam emojisi ile derse eğlence katmak ve ortamı neşelendirmek elinizde.

Chat: Chat özelliğini kullanarak öğretmeninize sorularınızı iletebilirsiniz. Chat içerisindeki aşağı ok anahtarını kullanarak “everyone” tercihi yaparsanız mesajınız bütün sınıfa, öğretmeninizin ismini seçerseniz sadece kendisine iletilecektir.

 

Eğitiminiz başlamadan sizlere bir Zoom linki yollanacak ve o linki hızlı ulaşabileceğiniz bir yere kaydetmeniz gerekecek. Ders öğretmeniniz tarafından ilgili sınıfa atanacaksınız. Tüm ders notları ödevler bu sanal sınıfta paylaşılacak.
Mailinizi her gün kontrol etmenizi öneririz.

 

Her birimiz bu zorlu süreçte eğitime önem verdik ve hiçbir aksama olmaması için gayret gösterdik. Elbette çok yakında bu zor günler geride kalacak ve bu zorluklara ve olumsuzluklara rağmen yaşanan bu süreçte kendinize bir dil kazandırdığınız için kendinizle gurur duyacaksınız.

Biz de sizinle gurur duyuyoruz ve tekrar sınıflarımızda birlikte olacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyoruz!