fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Kelimeleri Nasıl Öğrenebilirim?

İngilizce Kelimeleri Nasıl Öğrenebilirim

İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

Kursiyerlerimizden sık sık duyduğumuz bu soru eminiz ki İngilizce eğitimine başlamış birçok öğrencinin de ortak sorusudur.

Öncelikle şu bilgiyi verelim: Anadili İngilizce olan insanların çoğu günlük hayatında ortalama 20.000 İngilizce kelime kullanır. Bu rakam kulağa çok gelebilir ama aslında İngilizce kelime ezberlemek, öğrenmek sandığınız kadar zor değil; aksine kolay ve eğlenceli bir aktivitedir.

İngilizce kelime öğrenmek bu dili öğrenmenin en temel ve önemli bir parçasıdır. Fakat bunu bir zorunluluk gibi yaparsak bu bizi strese sokar ve dil öğrenmek bir eziyet haline gelir. Bu sürecin sonunda da erken vazgeçme durumu ortaya çıkar. Oysa İngilizce eğitimlerinin sonunda istedikleri seviyeye ulaşanlar erken vazgeçenler değil; sorgulayan, araştıran, farklı formlarda kelime bilgisine de sahip olabilmenin keyfine varan ve öğrendikçe motive olan öğrencilerdir. Bizler de onları bu süreçlerde birçok yöntem ile desteklemekteyiz. Şimdi biraz bu yöntemlerden bahsedelim:

 

Yanınızda Taşıyabileceğiniz Boyutta Bir Kelime Defteri Edinin

Eğitime başladığınızda mutlaka cepte taşınacak boyda bir not defterinizi olsun. Eğitim esnasında bilmediğiniz kelimeleri not alın, belli bir kelime sayısına ulaştıktan sonra gerekli gördüğünüzde yeni kelimeleri birer cümle ile de destekleyin. Kurduğunuz cümleler de kelimeyi daha sonra hatırlamanızı sağlayacaktır. Bunun dışında internette gezinirken bir yazıya denk gelebilirsiniz. Bu yazı büyük ihtimalle ilginizi çeken bir konu üzerine olacaktır. Elbette içinde bilmediğiniz kelimeler de olacaktır. Bu kelimelerin anlamlarına yine internet üzerinde çeviri yapan sitelerden hızlıca erişebilirsiniz. Bu kelimeleri de not alın ve özellikle o ilginizi çeken makale / yazıda geçen cümleleri de mutlaka yazın ki hafızanızda yer etsin. Değişik renkli kalemler ile süsleyerek özenle kullanın bu defterinizi ☺

 

Haftalık Aylık Kelime Hedefleri Koyun

 Belirlenen kısa vadeli hedefler sizi yolunuzda ilerlerken motive eder ve hedefli çalışmak o yoldan ayrılmamanız için iyi bir yöntemdir. Kelime hedeflerini belirlediğiniz zaman daha çok İngilizce dilinde okumaya, dinlemeye ve seyretmeye başladığınızı göreceksiniz. Çünkü koymuş olduğunuz o hedefe ulaşmak için bu eylemleri yapmanız gerekecek. O haftaki kelimeleri pekiştirmek de bir diğer çalışma konunuz. Bunu da o haftaki kelimelerle bir hikaye yazarak yapabilirsiniz. O hikaye sizin hikayeniz olduğu için hem o hikaye aklınızdan çıkmayacak tabi kullandığınız yeni kelimeler de artık bildiğiniz ve kullandığınız kelimeler olacak.

 

 

Sevdiğiniz Şarkı Sözlerinin İçinde Geçen Kelimeleri Not Alın

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en önemli noktalardan biri bu işi keyifli hale getirmek. Sevdiğiniz İngilizce bir şarkıda geçen bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenmek sizi zorlamayacak, aksine istekle ve zevkle öğrenmenizi sağlayacak. Şarkıyı tekrar dinlediğinizde artık şarkıya anlayarak eşlik edebileceksiniz. Bundan daha büyük bir keyif var mı ? ☺

 

Kelimenin Kökünü Ve Türevlerini Çalışarak, Te Seferde Birkaç Kelime Öğrenin

Bu yöntemi örneklendirerek anlatmak isteriz.

Karşımıza spirituality kelimesi çıktı ve anlamını bilmiyoruz. Önce bu kelimenin anlamını bulmak yerine kelimenin köküne inelim. Spirit kelimesi size bir şey ifade ediyor mu? Etmiyorsa da sorun yok☺ sözlüğümüze bakalım. Hem isim hem de fiil hali karşımıza çıkacak . İsim hali ruh/can anlamlarına gelirken fiil hali ise canlandırmak, kuvvet cesaret vermek , maneviyatını kuvvetlendirmek gibi anlamlara geldiğini göreceğiz. Spritual sıfat hali ise manevi, ruhani ve son olarak da asıl kelimemiz Spirituality ruhanilik , manevilik olarak Türkçemizde karşımıza gelir.
Veya
Bir metinde opposite kelimesi karşımıza çıktı. Karşısında anlamında gelen bu kelimenin kökünde oppose fiili var. Fiil anlamı: karşı çıkmak. opponent ise bundan türeyen başka bir isim: rakip, karşıt anlamına geliyor. Dijital sözlüklerde de aradığınız kelimenin ilk harflerini tuşladığınızda aynı aileden olan diğer kelimelerin de alt alta sıralandığını göreceksiniz.
1 kelime öğrenirken 3-4 farklı kelimeye erişmiş ve anlamlarını öğrenmiş olduk. Bu yöntem sanki bir bulmaca çözüyormuşsunuz hissiyatı verecek ve yaptıkça merak edecek ve araştıracaksınız. Kelimeler arası kurduğunuz bağlantı kuvvetlendikçe, yenileri de üzerine eklenecek ve kelime hazneniz sürekli genişleyecek.
Kelime defteri edinerek, haftalık ve aylık hedefler koyarak, metinler ve şarkı sözlerini kullanarak, kelimeler arası ilişkiler kurmayı öğrenerek daha keyifli ve kalıcı bir şekilde kelime öğrenebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz ☺