fbpx
Öngösterim Görseli

Şubat 2023 – Edebiyat, Kültür ve Sanat Programı

EDEBİYAT, KÜLTÜR ve SANAT PROGRAMI – Şubat 2023

KİTAPLAR

 • Daniel Arasse, Yakın Bakış: Bir resme nasıl bakılacağını, resme baktığımızda gördüklerimizi nasıl anlamlandırmamız ve bakmak ile görmek arasında sanat tarihsel anlamda nasıl bir bağ kurmamız gerektiğini mercek altına alan Arasse’ın kitabında; mektup, söyleşi, deneme tarzlarında ele alınan metinler, ve bu metinlerde Tintoretto, Cossa, Bruegel, Tiziano, Velázquez gibi ressamların tabloları konu ediliyor.

 

 • Oğuz Atay, Korkuyu Beklerken: Oğuz Atay’ın 1975’de yayımlanan tek öykü kitabı. Atay, burada; modernleşmede bireyi iletişimsizliğe iten dış dünyanın, iç dünyada uyumsuzluğunu konu alıyor ve yabancılaşma kavramı üzerinde duruyor. Günlük hayatı anlamlandırmasındaki derinliği gördüğümüz Oğuz Atay’ın romanları arasında Korkuyu Beklerken, kendiyle alay eden bir kahramanın özeleştiriyi de aşarak, okuyucuya metaforlar ve alegorilerle dolu bir ironi sunduğu önemli bir eser.

 

 • Natsume Soseki, Ardından: Japon ve İngiliz edebiyat uzmanı Soseki, Japonya’nın ülke dışında da en çok tanınan yazarlarından biri olarak Türkçe’ye yeni çevrilmiş “Ardından” adlı kitabında, varlıklı bir ailenin sorumsuz bir çocuğu olan Daisuke’nin trajikomik hayatını “pek bir şey yapmamak” üzerinden aktarıyor. Gonçarov’un Oblomov’unu okuyanlar için tanıdık gelecek bir üsluba sahip olan kitap, aynı zamanda Japon edebiyatını keşfetmek adına da okunması gereken bir klasik.

 

 • Matt Haig, Zamanı Durdurmanın Yolları: İngiltere’nin en önemli yazarlarından Matt Haig’in büyülü gerçeklik akımında ele aldığı ve insanın kendini kaybedip tekrar bulmasını işleyen romanı; Shakespeare, Fitzgerald gibi ünlü edebiyatçılarla vakit geçirmiş bir karakterin başından geçenleri konu alıyor.

 

 • Alessandro Baricco, Kent: İtalyan yazar Baricco’nun üç senede yazdığı Kent, daha çok Franz Kafka’dan aşina olduğumuz üslupta ele alınmış bir kitap. Kent, nihilist insanların yaşadığı bir yer olarak kurgulanmış; ve mahalleler, sokaklar kişileştirilerek, sıradanlığın dışına çıkılmış bir atmosferde karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda yönetmen de olan Baricco’nun eserlerinde, üzerine uzun bir düşünülmüşlük ve araştırmanın hakim olduğu manzaraların yazıya döküldüğünü görüyoruz.

 

AYIN MÜZİK KEŞFİ

 • Teoman, Sevda Mecburi İstikamet
 • Murat Karahan, Rengim Gökmen, Limak Filarmoni Orkestrası, Manolyam
 • Beyza Doğuç & Alkan Dalgakıran, Manzara
 • Lady Gaga, Hold My Hand
 • Son Lux, Mitski, David Byrne, This Is A Life
 • Orochi, Chefin, DomLaike, Kizzy, Vida Cara
 • Ghostly Kisses, Heartbeat
 • We Are Scientists, Dispense with Sentiment
 • Antonino, Comunque Sia
 • Pierre de Maere, Un Jour Je Marierai Un Ange

 

KONSERLER

 • Sıla, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Zorlu’da konser veriyor!
 • Cazın altın çağı olarak bilinen 1920’lerin 1930’ların müziğini günümüze taşıyan Flapper Swing, KOMA sahnesinde 15 Şubat tarihinde sahne alıyor!
 • Grammy ödülllü Estonyalı orkestra şefi Tõnu Kaljuste yönetimindeki Tallinn Oda Orkestrası, 8 Şubat’da İş Kuleleri Salonu’nda dinleyicilerle buluşuyor! Orkestra, günümüzün en önemli bestecilerden Arvo Pärt’ın eserlerini seslendirecek. Orkestranın kurucusu şef Tõnu Kaljuste ise Arvo Pärt’ın “Adam’s Lament” kaydı ile 2014’te Grammy Ödülü’nün sahibi olmuştu.
 • Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın kemancı Valeriy Sokolov’u konuk ettiği ve Aram Khachaturian’ın Re Minör keman konçertosunun seslendirileceği konserde, Belçikalı orkestra şefi Karel Deseure’nin yönetiminde Hector Berlioz’un başyapıtı Fantastik Senfoni 9 Şubat tarihinde Zorlu PSM’de dinleyicilerle buluşacak.
 • Fatih Erkoç & Kerem Görsev Jazz Project, “Fly Me to the Moon”,“What a  Wonderful World”, “Secret Love”, “Moon River” gibi klasiklerin yanı sıra Kerem Görsev’in de kendi bestelerinin yer aldığı zengin bir repertuar ile 15 Şubat’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahne alıyor!

 

TİYATRO

 • Shakespeare’in trajedisinden hareketle Okan Bayülgen’in yazdığı Richard adlı tiyatro oyunu, 27-28 Şubat tarihlerinde Zorlu PSM’de!
 • Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve kadrosunda Demet Akbağ ve Salih Bademci’nin de yer aldığı “Aydınlıkevler” tiyatro oyunu, 5, 15, 16, 20 ve 21 Şubat tarihlerinde Maximum UNIQ Hall’da!
 • 1984 Büyük Gözaltı” tiyatro oyunu, 7 Şubat’da Beylikdüzü AKSM, 8 Şubat’da Watergarden Performans Merkezi, 21 Şubat’da Kadıköy Halk E.M Istanbul ve 28 Şubat’da Ataköy Yunus Emre Müşfik Kenter Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor!
 • Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin hikayesiAmadeus”, 6,15, 26 Şubat tarihlerinde Zorlu PSM’de! Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle büyük bir prodüksiyondan oluşan Amadeus, aynı zamanda 2022 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Haldun Dormen Özel Ödülü
  XX. Direklerarası Seyirci Ödülleri’ne de layık görülmüş bir oyun.
 • Dostoyevski’nin edebiyata kazandırdığı en büyük eserlerden biri olan Yeraltından Notlar’ın tiyatroya uyarlandığı oyun, 3 ve 17 Şubat tarihlerinde Kılçık Mekan’da!
 • Esra Dermancıoğlu’nun “Biri Flört Mü Dedi” adlı gösterisi, 14 ve 25 Şubat tarihlerinde BKM Mutfak Uniq Istanbul’da!

 

SERGİ

 • 24 Ocak’da sergilenmeye başlayan ve 10 Şubat’a dek sürecek olan “Çocuk Kral Tutankhamunun  Muhteşem Hazinesi”, 3300 yıldan uzun bir süre önce 9 yaşında tahta çıkan, Tutankhamun’un mezarında bulunan eserleri bünyesinde barındırıyor. Sergide, Tutankhamun’un mezar odasından çıkan som altın tabutları, mumyası, altın ve değerli taşlardan yapılmış cenaze maskesi, savaş arabası, silahları ve mobilyaları gibi günlük eşyaları arasından seçilmiş 400’ün üzerinde eserin birebir replikaları yer alıyor. Geçen yüzyılın en büyük ve heyecan verici keşfini yakından incelemek isteyenler için sergi Uniq Expo’da görülebilir!
 • Uluslararası sanatçı Hanefi Yeterin Vesile” başlıklı sergisi, sanatçının doğa ve insan üzerinden ele aldığı işlerinden oluşuyor. Zamanında Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun da öğrencisi olmuş olan Hanefi Yeter’in, 2019’dan bugüne dek ürettiği kompozisyon, heykel, desen ve seramik eserlerin yer aldığı sergi, 5 Mart’a kadar Gümüşsuyu’nda Anna Laudel Galerisi’nde ziyaret edilebilir.
 • Banu Seyhan küratörlüğünde gerçekleşen, 1002. Gece” adlı sergi, izleyiciyi 1001 Gece Masalları’na atıfta bulunarak her sanatçının kendi dilinden; kendi dili ile kurduğu öznel ilişkisinden yola çıkan bir masala davet ediyor. Bağımsız 15 kadın sanatçının eserlerinin yer alacağı sergide; güçlü kadın hikâyeleri, Türk mitleri, Şahmeran, Kybele ve eşitlik gibi konuları ön planda. Sergi, 7 Şubat’tan itibaren 26 Mart’a dek Taksim Metro Girişi -1. katta görülebilir.
 • Seramik Sanatçısı Elif Saltık’ınHaki” adlı kişisel sergisi 04 Şubat – 22 Şubat tarihleri arasında Galeri Diani’de gerçekleşecek. Elif Saltık, Bir fincana, bir çanağa, bir pano ya da bir heykele baktığınızda, sizi gülümsetmeli belki de düşündürmeli sözüyle eserlerin izleyiciye anlattıkları bir şeyler olduğunu ve bunların üzerine düşünmek gerektiğini belirtiyor.
 • Lütfü’nünBir Ters Bir Düz” başlıklı sergisi 14 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında Büyükdere 35’de sanatseverlerle buluşuyor! Sanatçının ebru çalışmalarını sürdürdüğü Barın Han ile eserlerin sergilendiği mekan Büyükdere35 arasındaki kurulan bağı güçlendirmeye yoğunlaşan sergideki işlerin ön yüzünde ebru çalışmaları; arka yüzünde ise hasır, panama örülmüş ebrular görülüyor. Bu anlamda sanatçı işlerin nasıl farklı formlarda şekillendiği üzerinde durarak ebrunun dönüşüm ve değişimini ön plana çıkarıyor.

 

SİNEMA

 • Senaryosunun Nobel ödüllü yazar Kazuo Ishiguro’ya ait olduğu, Bill Nighy, Aimee Lou Wood, Alex Sharp gibi oyuncuların kadrosunda yer aldığı Oliver Hermanus yönetmenliğindeki “Living” filmi, 10 Şubat tarihinde vizyonda! Filmin aynı zamanda “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” dallarında Oscar adaylıkları da bulunuyor.
 • 2022 yılının en çok övgüyle söz edilen yapımları arasında yer alan Martin McDonagh’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği “The Banshees of Inisherin”, Türkiye’de 3 Şubat tarihinde vizyona giriyor! Filmin aynı zamanda Akademi Ödülleri’nin birçok dalında da adaylıkları bulunuyor.
 • 17 Şubat tarihinde vizyona girecek ve Peyton Reed’in yönetmenliğini yaptığı “Ant-Man ve Wasp: Quantumania” aksiyon ve bilim kurgu severler için  kaçırılmaması gereken filmler arasında!
 • “Empire of Light”, Sam Mendes’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve Olivia Colman, Colin Firth gibi isimlerin başrollerinde olduğu filmin vizyon tarihi için 24 Şubat konuşuluyor!
 • Florian Zeller’in yönetmenliğindeki, Hugh Jackman ve Laura Dern’ın başrollerinde olduğu “The Son” filmi, dünya prömiyerini Eylül’de Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Film, Türkiye’de 17 Şubat’da vizyona giriyor!

 

PODCAST

Türkçe dinleyebileceğiniz bir podcast önerisi:

Podcastlendiniz: Kişisel gelişim kategorisinde dinleyebileceğiniz bu podcast’in aynı isimle Instagram hesabı da var. Kendime Değer Verirsem Bencil Olur Muyum?”, En Büyük Düşmanımız: Kıyas” gibi başlıklara değinerek, aslında hepimizin yaşadığı aynı konulara, farklı bakmamız gerektiğine dair içerikler üretiyor.

 

İngilizce dinleyebileceğiniz bir podcast önerisi:

Start With This: Jeffrey Cranor tarafından hazırlanan bu podcast, yaratıcılığı arttırmaya yönelik bir podcast. Her bölümde bir konunun etrafında ilerleyen podcast, bölümler sonrası dinleyicilere görevler veriyor ve kişinin üretkenliğini arttırmayı hedefliyor.

 

Hazırlayan: Nazperi YILMAZ

 

FEBRUARY 2023 LITERATURE, CULTURE & ART PROGRAM

BOOKS

 • Daniel Arasse, Take a Closer Look: The book focuses on how to look at a painting, how we should make sense of what we see when we look at the painting and establish an art-historical connection between looking and seeing. Take a Closer Look includes texts that are discussed in the styles of letters, conversations, essays and also includes paintings of artists such as Tintoretto, Cossa, Bruegel, Tiziano and Velázquez.

 

 • Oğuz Atay, Korkuyu Beklerken: This is Oğuz Atay’s only published story book. In the process of modernization, the book focuses on the incompatibility of the outer world, which pushes the individual to lack of communication, in the inner world, and focuses also on the concept of alienation. Among Oğuz Atay’s novels, where we see the depth in his interpretation of daily life, Korkuyu Beklerken is a significant book in which a hero who makes fun of himself goes beyond self-criticism and presents an irony full of metaphors and allegories to the reader.

 

 • Natsume Soseki, And Then: Japanese and English literature expert Soseki is one of Japan’s most well-known writers abroad. In this book he describes the tragicomic life of Daisuke, an irresponsible child of a wealthy family, with an attitude “very not doing anything”. The book has a familiar style for those who read Goncharov’s Oblomov and it is also a must-read classic for exploring Japanese literature.

 

 • Matt Haig, How to Stop Time: In Matt Haig’s novel, we encounter the loss of oneself and finding oneself again. The book is about the experiences of a character who spent time with famous men of letters such as Shakespeare and Fitzgerald.

 

 • Alessandro Baricco, the City: It took Baricco three years to write this book. The City is a work that is handled in the style we are mostly familiar with Franz Kafka. The book is designed as a place where nihilistic people live; and neighborhoods and streets are personified and appear in an atmosphere that goes beyond the ordinary. In the works of the Italian writer Baricco, we see that landscapes dominated by long thought and research are put into writing.

 

MUSIC DISCOVERY OF THE MONTH

 • Teoman, Sevda Mecburi İstikamet
 • Murat Karahan, Rengim Gökmen, Limak Filarmoni Orkestrası, Manolyam
 • Beyza Doğuç & Alkan Dalgakıran, Manzara
 • Lady Gaga, Hold My Hand
 • Son Lux, Mitski, David Byrne, This Is A Life
 • Orochi, Chefin, DomLaike, Kizzy, Vida Cara
 • Ghostly Kisses, Heartbeat
 • We Are Scientists, Dispense with Sentiment
 • Antonino, Comunque Sia
 • Pierre de Maere, Un Jour Je Marierai Un Ange

 

CONCERTS

 • Sıla will be at Zorlu PSM on Valentine’s Day, February 14th!
 • Bringing the music of the 1920s and 1930s – the golden age of jazz- to the present day, Flapper Swing will take the stage on the KOMA on February 15th!
 • Tallinn Chamber Orchestra, conducted by Grammy award-winning Estonian conductor Tõnu Kaljuste, will meet with the audience at İş Kuleleri Hall on February 8th! The orchestra will perform the works of Arvo Pärt, one of the most important composers of our time. The founder of the orchestra, Tõnu Kaljuste, won the Grammy Award in 2014 for Arvo Pärt’s recording of “Adam’s Lament”.
 • Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra hosting violinist Valeriy Sokolov and Aram Khachaturian’s violin concerto in D Minor will be performed at Zorlu PSM! Hector Berlioz’s masterpiece Fantastic Symphony meets its audience on February 9th under the conductorship of Belgian conductor Karel Deseure.
 • Fatih Erkoç & Kerem Görsev Jazz Project, which has a rich repertoire of classics such as “Fly Me to the Moon”, “What a Wonderful World”, “Secret Love”, “Moon River” as well as Kerem Görsev’s own compositions, will take the stage at Caddebostan Cultural Center on February 15th!

 

THEATRE

 • The play “Richard”, written by Okan Bayülgen based on Shakespeare’s tragedy, will be at Zorlu PSM on February 27th and 28th!
 • The theater play “Aydınlıkevler”, written by Yılmaz Erdoğan and playing by Demet Akbağ and Salih Bademci, will be at Maximum UNIQ Hall on February 5th, 15th, 16th, 20th and 21st!
 • 1984 Büyük Gözaltı” theater play will meet with the audience at Beylikdüzü AKSM on February 7th; Watergarden Performance Center on February 8th, Kadıköy Halk E.M Istanbul on February 21st and Ataköy Yunus Emre Müşfik Kenter Stage on February 28th!
 • Amadeus”, the story of Wolfgang Amadeus Mozart and Antonio Salieri, the unforgettable composers of world music history, written by Peter Shaffer, will be at Zorlu PSM on February 6th, 15th, 26th! Amadeus, consisting of a great production under the direction of master director Işıl Kasapoğlu, also received the Haldun Dormen Special Award at the 2022 Afife Theater Awards XX.
 • One of Dostoyevsky’s greatest works of literature, “Notes from Underground” will be at Kılçık Mekan on February 3rd and 17th as an adaptation for a play.
 • Esra Dermancıoğlu’s show “Biri Flört Mü Dedi? will be at BKM Mutfak Uniq Istanbul on February 14th and 25th!

 

 

EXHIBITIONS

 • The Great Treasure of the Child King Tutankhamun”, includes artifacts found in the tomb of Tutankhamun, who ascended the throne at the age of 9 more than 3300 years ago. The exhibit features exact replicas of more than 400 artifacts selected from among Tutankhamun’s daily items such as solid gold coffins, his mummy, his funeral mask made of gold and precious stones, chariots, weapons and furniture. For those who want to take a closer look at the biggest and most exciting discovery of the last century, the exhibition will be open to visit until February 10th at Uniq Expo!

 

 • International artist Hanefi Yeter’s exhibition titled “Vesile” consists of works which she handles through nature and people. The exhibition includes compositions, sculptures, patterns and ceramic works. The exhibit can be visited at the Anna Laudel Gallery in Gümüşsuyu until March 5th.

 

 • Curated by Banu Seyhan, 1002. Gece”, by referring to 1001 Nights tales, shows the viewer in each artist’s own language, a fairy tale based on their subjective relationship with their own language. In the exhibition where the works of 15 independent women artists will take place; we see the stories of strong women, Turkish myths, Sahmeran, Kybele and equality. The exhibition will be held at Taksim Metro Entrance -1, from February 7th to March 26th.

 

 • Ceramic Artist Elif Saltık’s solo exhibition titled “Haki” will be held at Galeri Diani between February 4th and February 22nd. Elif Saltık says: When you look at a cup, a bowl, a billboard or a statue, it should make you smile, maybe even think”. That is, she wants the viewers to think about what they see.

 

 • Lütfü’s exhibition titled “Bir Ters Bir Düz” meets art lovers at Büyükdere 35 between January 14th and February 14th! In the exhibition, on the front we see marbling Works, on the reverse side of the works, we encounter straw and panama knitted marbling. In this sense, the artist focuses on how the works are shaped in different forms and focuses also on the transformation and change of marbling.

 

CINEMA

 • The movie “Living” directed by Oliver Hermanus, with the screenplay written by Nobel Prize-winning writer Kazuo Ishiguro and starring actors such as Bill Nighy, Aimee Lou Wood, and Alex Sharp; will be in theaters on February 10th! The film also received Oscar nominations for “Best Actor” and “Best Adapted Screenplay”.
 • The Banshees of Inisherin”, directed and scripted by Martin McDonagh, is among the most praised productions of 2022. It will be released in Turkey on February 3rd! The film is also nominated for several Academy Awards.
 • Ant-Man and the Wasp: Quantumania” directed by Peyton Reed, will be released on February 17th. It is among the movies that should not be missed for action and science fiction lovers!
 • Empire of Light”, directed by Sam Mendes and starring Olivia Colman and Colin Firth, will likely to hit theaters on February 24th.
 • The Son”, directed by Florian Zeller, starring Hugh Jackman and Laura Dern, had its world premiere at the Venice Film Festival in September. The movie will be released in Turkey on February 17th!

 

PODCAST

Here is a podcast you can listen to in Turkish:

Podcastlendiniz: It’s a podcast that you can listen to for your personal development. The owner of the podcast has also an Instagram account with the same name. By touching on subjects such as “Will I Be Selfish If I Value Myself?”, “Our Biggest Enemy: Comparison”, the podcast aims to develop different perspectives by mentioning that we all experience the same thing.

 

Here is a podcast you can listen to in English:

Start With This: This podcast by Jeffrey Cranor is about increasing creativity.It progresses around a topic in each episode, assigns tasks to the listeners after the episodes and aims to increase the productivity of the person.

 

 

Prepared by: Nazperi YILMAZ


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir