fbpx
Öngösterim Görseli

Yaz Tatilinize Eşlik Edecek ve İngilizcenizi Geliştirecek 3 Dizi Önerisi

Yaz Tatilinize Eşlik Edecek ve İngilizcenizi Geliştirecek 3 Dizi Önerisi

Gündelik temponun içinde kaybolduğumuz günlerin ardından iple çektiğimiz yaz günleri geldi bile! Bu günler öğrenciler için okulun kapalı olduğu tatil dönemi anlamına gelse de, iş hayatının devam ettiğinin elbette farkındayız. Fakat yine de yazın hepimiz getirdiği enerjiyi inkar edemeyiz. Bu enerjiyi değerlendirmek için yapmak üzere ötelediğimiz çok şey olsa da bunlardan en yaygın ikisini birleştirmek mümkün: Dizi izlemek ve İngilizce öğrenmek!

Çoktan hazırlanmış bir “izlenecek diziler listeniz” olduğunu tahmin edebiliyoruz. Öte yandan İngilizceyi geliştirmenin en kritik yollarından birinin olabildiğince dili duymak ve alt yazıları takip etmek olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu nedenle size keyifle izlerken İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olabilecek 3 dizi önerimiz var:

1. New Amsterdam:

Amerika’nın eski hastanelerinden birinin başına yeni direktör olarak getirilen başarılı bir doktorun işleyen düzeni değiştirme ve herkesin yardımına koşma uğraşlarını konu alan New Amsterdam, sizi yormayacak çok samimi bir dizi. Hikaye günümüzde ve New York’un göbeğinde gerçekleştiği için kullanılan günlük kalıplar ve kelimeler güncel İngilizce hakimiyetine destekler nitelikte. Bir hastane dizisi olduğu için tıbbi terimler kullanılsa da arkada işlenen kişisel hikayeler ve genel günlük etkileşimler yoğun olduğundan dolayı hem sosyal hem nispeten resmi ortamlarda kullanabileceğiniz kritik yeni kelimeleri öğrenebileceğiniz, takip edilmesi kolay bir dizi olduğunu söyleyebiliriz.

2. The Crown:

Birleşik Krallık hükümdarlarından Kraliçe II. Elizabeth’in tahta geçişiyle yıllar içinde İngiltere’de yaşanan politik meselelerin yanı sıra kraliyet ailesinin özel hayatının titizlikle işlendiği The Crown, gerçek olaylara dayanan müthiş bir prodüksiyon. Günümüzde Amerikan İngilizcesi dünya genelinde daha yaygın kullanılsa da İngiliz İngilizcesine olan hakimiyetimizi devam ettirmek adına en doğru dizinin The Crown olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Dizide işlenen hem yerel hem uluslararası meselelerden dolayı kullanılan kelimeler herhangi bir günlük haber kaynağı ya da tarihi bir metin okurken bile sıkça karşılaşacağımız türden. Bunun yanı sıra özellikle İngilizlerin kendilerine has günlük deyimleri, mizahi söylemleri ve benzetmelerini doğru yerde kullanmayı öğrenmek için de kusursuz bir kaynak.

3. Brooklyn Nine-Nine:

Popüler polisiye komedi dizilerinden biri haline gelen Brooklyn 99, New York Polis Departmanı’nda çalışan bir ekibin başına gelen absürt olayları konu alıyor. Dizi bu karakterlerin hem ev, hem iş hayatlarında yaşadığı olayları komik bir dille ele alıyor. Birbirinden garip ve komik karakterlerden oluşan bu polis ekibinin hem kendi içlerindeki diyalogları hem de başlarına gelenler çok keyifli. Hikayenin içinde sıra dışı olayların yanı sıra herkesin yaşayabileceği türden günlük meseleler işlendiği için bu dizi, konuşma pratiğinize yardımcı olabilecek kısa, kolay anlaşılır kullanımlar ve basit kelimeleri öğrenmenizi sağlayacaktır. Üstelik günlük olaylar hızlı ve hafif diyaloglarla işlendiği için çeşitli durumlara yönelik kalıplaşmış birçok güncel tepkiyi öğrenebilirsiniz!

Dizi izlemek çok keyifli bir yaz aktivitesi olsa da en güzeli geleceğiniz için somut bir adım atmak ve bir an önce yabancı dilinizi geliştirmeye başlamak. Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için hemen tıklayın: