fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Film Önerileri: GATTACA (1997)

Gattaca 1 1280x640 1

GATTACA (1997)


“T
here is no gene for the human spirit.

Irk, din, kültür ve bizi “ayıran” diğer her şey yerine, genetik yapımıza göre ayrıldığımızı düşünün.

“The Truman Show” ve “In Time” gibi popüler kültürde yer etmiş iki filmin ve daha birçoğunun yönetmeni Andrew Niccol’un filmlerinden biri GATTACA.

Baş rollerinde Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law gibi iyi isimler bulunuyor. Beklenen gişenin oldukça altında kalsa da, türü için önemli bir yer tutuyor.

Bilim kurgunun biyopunk olarak adlandırılan bir alt türüne ait olan bu film, aynı zamanda bir neo-noir. Dahil olduğu türü sinematografisiyle de insana sonuna kadar hissettiriyor. Derin kontrast; sarı, aralarında ikisini bağlayan yeşil ve mavi. İsmini de DNA’yı oluşturan adenin, sitozin, guanin ve timin bazlarından alıyor.

Bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer nokta ise, karakterlerin isimlerinin sembolizmleri. Ana karakterimiz Vincent’ın ismi Latincede fetheden demek iken bir diğer karakterin ismi Eugene, Yunancada soylu demektir.

Kadın karakterimiz Irene Cassini’nin soyadı Cassini ise Satürn’e fırlatılan bir uzay sondasına da ismini veren İtalyan matematikçi, astronom ve mühendis Giovanni Domenico Cassini’ye direkt bir gönderme.

GATTACA, genetik mühendisliğinin çok daha ileride olduğu bir dünyada işleniyor. Bilim ve teknoloji ilerlese de insan ruhunun yerini hiçbir şeyin alamayacağı vurgulanıyor. İnsanların genetik yapılarına göre bir kast sistemine tabi tutulduğu bu zamanda, insanların genetik dizilimleri değiştirilerek bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaya çalışılıyor ve insanların bir kısmı üstün bir ırka ayrılıyor.

Bu sürece dahil olamayan sıradan insanlar ise artık işsiz, önemsiz kalıyor ve hatta invalid” yani “geçersiz” olarak sınıflandırılıyorlar. Henüz doğumunda genetik birtakım sorunları olduğu anlaşılan, “geçersiz” Vincent Anton Freeman’ın en büyük hayali bir uzay programında yer almak ve bir astronot olmak.

Sistemde bulunduğu yer bunu imkansız kılsa da elbette bu sistemin de sekteye uğradığı bir nokta mevcut. Üstün gen dizilimine sahip insanların genlerini sattığı bir piyasa sayesinde Vincent bir kaza sonucu tekerlikli sandalye kullanmak zorunda kalan bir atletin kimliğini alıyor, genetik olarak üstün olan Jerome Eugene Morrow’dan edindiği idrar, saç, kan ve parmak izi gibi belirleyiciler ile testlerin tamamından onay alıyor ve sonunda Satürn’e yapılacak o görevde -Cassini referansı burada devreye giriyor- kendine bir yer ediniyor.

Ancak roketin fırlatılmasına kısa bir süre kala şirkette işlenen bir cinayet sonucu, Vincent olayı araştıran dedektifin dikkatini çekiyor ve işler duraksıyor.Eğer klasik bilim kurgu ve neo-noir ile ilgileniyorsanız bu filmi mutlaka listenize eklemelisiniz!

Filmin artık Spotify’da bulunmayan pek güzel soundtrack’ini şu bağlantıdan dinleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=mwsLDBsizwM

Fragman için ise sizi şöyle alalım:

https://www.youtube.com/watch?v=NIIZ2P-fiyI

Umarız bu filmden hem keyif alır hem de yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

Yazan: Ela Hacıoğlu

GATTACA – Official Trailer