fbpx
Öngösterim Görseli

Bir Üniversite Öğrencisi Olarak Görmeniz Gereken 5 Şehir

R ÜVERSİTE ÖĞRENCİSİ OLARAK GÖRMENİZ GEREKEN 5 ŞEHİR:

Farklı kültürleri ve gelenekleri keşfetmek, dil becerisi kazanmak, kaliteli eğitim fırsatlarından yararlanmak ve hatta uluslararası iş deneyimi kazanmak gibi sunduğu sayısız avantajlar sebebiyle yurt dışına çıkmak her üniversite öğrencisinin hayallerini süslemeye devam ediyor.

Peki bu hayallerinizi gerçekleştirmek için gitmek istediğiniz şehre karar verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle, bir öğrenci olarak bütçe dostu seyahat planları yapmanız sizin için en önemli noktalardan biri olacaktır. Gideceğiniz ülkenin konaklama ve yeme içme maliyetlerinin yanı sıra vize alma kolaylığını da göz önünde bulundurmalısınız.

İşte sizler için hem öğrenci dostu hem de tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz o şehirleri derledik!

  1. Belgrad

Yemyeşil doğası ve tarihi dokusunun yanı sıra vizesiz gidilebiliyor olması, Belgrad’ı son yıllarda epey popüler yaptı. Uçakla ulaşım sağlamak çok rahat ve şehir içerisinde de yürüyerek her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Belgrad turunuza şehrin en popüler caddesi olan Knez Mihailova Caddesi’nde başlayarak sayısız restoran ve kafeye ev sahipliği yapan bu işlek caddede şehrin yaşayışını ve kültürünü gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Knez Mihailova caddesi boyunca yapacağınız turunuz sizi şehrin bir diğer en önemli sembolü olan ve Kalemegdan olarak da bilinen Belgrad Kalesi’ne g.türecektir. Şehrin en eski yerleşim yeri olan Kalemegdan tarihi öneme sahip olmasının yanı sıra şehir manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz en güzel nokta. Hem milli hem de Avrupa’ya özgü sanat koleksiyonlarının bulunduğu Sırbistan Ulusal Müzesi’nin yanı sıra, bilime ve teknolojiye meraklıların ilgisini çekebilecek Nikola Tesla Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında.

  1. Budapeşte

İhtişamlı mimarisi, gece ışıl ışıl aydınlanan eşsiz köprüleri ve şehri ikiye bölen görkemli Tuna Nehri ile Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri dersek abartmış olmayız. Bilhassa da tarihe ve sanata meraklı biriyseniz bu şehir tam size göre! Şehrin k.klü geçmişini yansıtan Macaristan Ulusal Müzesi ve Tarih Müzesi gibi müzelerin yanı sıra birçok festivale ev sahip yaparak kültür ve sanat merkezi haline gelmiştir. Seyahatinizi Nisan ayında yaparsanız çeşitli klasik müzik konserlerinin, opera ve dans gösterilerinin düzenlendiği Budapeşte Bahar Festivali’nin tadını çıkarabilirsiniz. Buda Kalesi’ne ve Balıkçı Tarabyası’na çıkarak şehir manzarasını izlemeyi, Kahramanlar Meydanı’na uğramayı ve Tuna Nehri boyunca yürüyüş yapmanın tadını çıkarmayı da unutmayın. Para birimi olarak Euro değil Forint kullanılması sebebiyle yaşam maliyeti ülkemizle benzerlik gösteriyor ve bu da öğrenciler için seyahat konusunda iyi bir seçenek sunuyor.

  1. Berlin

Hem dünyayı ve farklı kültürleri keşfedebileceğiniz hem de kaliteli eğitim fırsatlarından yararlanabileceğiniz bir şehir mi arıyorsunuz? Almanya, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim destinasyonlarından biridir çünkü öğrencilere düşük maliyetli üst düzey eğitim fırsatı sunan ülkelerin başında gelmektedir. Berlin, teknoloji ve inovasyon anlamında Avrupa’nın en iyileri arasında olmasından dolayı pek çok öğrencinin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Prestijli ve donanımlı üniversitelerin yanı sıra kültürel ve sosyal yaşam açısından da oldukça popüler. Her öğrencinin zevkine hitap edebilecek sayısız festival, konser ve müzikalleriyle ön plana çıkıyor. Şehrin tarihine ve ikinci dünya savaşına tanıklık etmiş sokak ve yapılarıyla da sizi tarihin tozlu sayfalarına sürüklüyor. Bir gün yolunuz Berlin’e yolunuz düşerse Bergama, Neuses ve Yahudi Müzelerine uğramayı unutmayın.

  1. Atina

Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yunanistan, günümüzde de her yıl binlerce ziyaretçi akınına uğruyor. Euro kuruna rağmen, başkent Atina’da yaşam maliyetlerinin neredeyse ülkemizle denk olması ve ucuz uçak bileti olanaklarıyla farklı ülkelere transit yapabilmenizi sağlaması öğrenciler için çok iyi

bir alternatif oluşturuyor. Atina gibi tarihi öneme sahip bir şehre gidip de Akropolis ve Parthenon tapınaklarını ziyaret etmemek olmaz. Akropolis antik kentini ziyaretinizin ardından dünyaca ünlü koleksiyonların bulunduğu ve şehrin arkeolojik geçmişine ışık tutan Akropolis Müzesi de listenize eklenmesi gereken yerlerden biri. Atina ile özdeşleşmiş bir diğer popüler yer de bembeyaz evlerin, sayısız tavernanın bulunduğu tatlı bir kasaba havasındaki Plaka bölgesi de kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde!

  1. Prag

Masallar şehri Prag! Kendinizi bir peri masalının içinde gibi hissedeceğiniz Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, günümüze kadar görkemini korumuş tarihi yapıları, köprüleri, kaleleriyle ‘Masal Şehri’ ve ‘Avrupa’nın Kalbi’ adlarıyla da anılmaktadır. Euro yerine kendi para birimini kullanmayı tercih eden bu ülke, Avrupa’da uygun fiyatlı gezilebilecek yerler arasında. Gezi turunuza şehrin kalbi konumunda olan Staromestske Namesti (Eski Şehir Meydanı)’nda başlayarak, meydanı çevreleyen kafe ve restoranlarda yerel lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Meydana gittiğinizde St. Nicholas Kilesi, Astronomik Saat Kulesi’ni ve kuşkusuz

görülmesi gereken, yapımına 14.yüzyılda başlanmış gotik tarzdaki Tynn Kilesi’sini ziyaret etmeyi unutmayın. Her ayrıntısıyla, romantik, tarihi ve sanat dolu bir şehir olan Prag’da her hafta farklı kültürel etkinliklerin düzenlendiği Ulusal Tiyatro’yu ve çok fazla tarihi koleksiyonu barındıran Ulusal Müze’yi de listenize ekleyebilirsiniz.

Yeni seyahatlere çıkmadan önce yabancı dilinizi geliştirmek ister misiniz? O zaman sizin için en uygun programlarımızı öğrenmek için buradan detaylı bilgi alabilirsiniz!

 

Yazan: Rozerin Yaşar