fbpx
Öngösterim Görseli

Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları Nerede?

Noel Pazarı

Noel’ dair…
Miladı 1298 yılı olan Noel pazarlarının ilklerinden biri Viyana’da gerçekleşmiştir. O dönemin kralı , vatandaşlarının Aralık ayında ismi “Krippenmarkt” olan bir pazar yeri kurmalarına izin verir. 13. yüzyılda başlayan bu gelenek günümüz Noel pazarlarına, 1384 yılında dönüşmeye başlar. Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları Noel yani Christmas, tam olarak 25 Aralık tarihine denk gelir. Bir gün öncesi olan 24 Aralık ise Noel arifesi yani Christmas Eve olarak kutlanır. Bir de Advent var. Advent, Noel gününden önceki son dört haftalık bölüm için kullanılıyor. Kasım ayının sonlarında başlayan Advent boyunca, Noel pazarlarının kuruluyor.

Avrupa’nın en güzel Noel Pazarları nerede?

Almanya’da Dresden … En eski geçmişe sahip Noel pazarı Dresden’de. Buraya geldiğinizde mis kokulu Dresden kurabiyeleri, meyve dolgulu çöreklerini ve şekerli bademlerini deneyebilirsiniz.

Fransa’da Strasbourg… Fransa’nın en eski Noel pazarı olarak bilinen Strasbourg Noel Pazarı,  Notre Dame Katedrali’nin önünde kuruluyor. Burası hem ambiyansı hem de tarihi ile oldukça masalsı bir yer! 1500’lü yıllardan itibaren kurulmaya başlanan bu pazarda bölgeye özgü kekler, baharatlı sıcak şarap, lahana yemeği ve Noel bisküvileri öne çıkıyor.

Belçika’da Brüksel…Grand Place’de yer alan Brüksel Noel Pazarı, Avrupa’nın en güzel pazarlarından birisi. Yaklaşık 2 kilometrelik bir alana kurulan bu pazarda döneme özel hazırlanan zencefilli ekmek “Speculoos” ve bol çikolatalı kek olan “Klaasjest” i tatmadan dönülmez.

İtalya’da Napoli… Napoli denilince akla hemen yaz mevsimi gelmesin. Napoli’nin Noel pazarları, Napoli’yi kışın da çok çekici yapıyor. Bu pazarlar; Via Donizetti, Via Luca ve Via Scarlatti gibi şehrin farklı sokaklarında kuruluyor.

Danimarka’da Kopenhag… Dünyanın en eski ikinci eğlence parkı olan Tivoli Bahçeleri’nde kuruluyor Kopenhag Noel pazarı. Çoğunlukla el işlerini gördüğümüz bu pazarda goblenler, şapkalar, kanaviçeler, Handanger nakışı ürünleri öne çıkıyor. Yerel lezzetler arasında da tereyağlı kurabiyeler ve kiraz şarabı vazgeçilmez.

Avusturya’da Viyana… Viyana’da Rathausplatz’da kurulan bu pazarın en önemli özelliği Avrupa’nın en ünlü buz pistine sahip olması. Burada Noel’in keyfini çıkarırken kızarmış kestane ve Avusturya sosisini denememek olmaz.

About Christmas…
One of the first Christmas markets took place in Vienna in 1298. The king of that time allowed his citizens to set up a market place called “Krippenmarkt” in December. This tradition, which started in the 13th century, begins to transform into today’s Christmas markets in 1384. Christmas, the celebration of the birth of Jesus, falls exactly on December 25th. The day before, December 24th, is celebrated as Christmas Eve. And there is also Advent. Advent is the last four weeks before Christmas day. During Advent, which begins in late November, Christmas markets are set up.

Where are Europe’s most beautiful Christmas Markets?

Dresden in Germany … The oldest Christmas market in the world is in Dresden. When you come here, you can try fragrant Dresden cookies, fruit-filled donuts and candied almonds.

Strasbourg in France… Strasbourg Christmas Market, known as the oldest Christmas market in France, is set up in front of Notre Dame Cathedral. This is quite a fairy tale place with its magical atmosphere! In this market, which was established in the 1500s, region-specific cakes, spicy mulled wine, cabbage dinner and Christmas biscuits stand out.

Brussels in Belgium… Brussels Christmas Market, located in the Grand Place, is one of the most beautiful markets in Europe. In this two-kilometer market, one cannot go back without tasting the gingerbread “Speculoos” prepared specifically for Christmas and “Klaasjest”, a rich chocolate cake.

Naples in Italy… Don’t immediately think of summer when you think of Naples! Naples’ Christmas markets make this place very attractive in winter, too. These markets are set up in different streets of the city such as Via Donizetti, Via Luca and Via Scarlatti.

Copenhagen in Denmark… Copenhagen Christmas market is set up in Tivoli Gardens, the second oldest amusement park in the world. Tapestries, hats, cross-stitch, Handanger embroidery products stand out in this market. Among the local delicacies, butter cookies and cherry wine are indispensable.

Vienna in Austria… This market is set up at Rathausplatz in Vienna. The most important feature of this market is that it has the most famous ice rink in Europe. It is impossible not to try the fried chestnuts and Austrian sausages while enjoying Christmas here.