fbpx
Öngösterim Görseli

Edebiyat, Kültür ve Sanat Programı – Aralık 2022

Edebiyat-Kültür-Sanat

EDEBİYAT, KÜLTÜR ve SANAT PROGRAMI – ARALIK 2022

KİTAPLAR

 • Muriel Barbery, Kirpinin Zarafeti : Felsefe, sınıf bilinci ve kişisel fikir ayrılıklarını işleyen bu kitap, sessiz insanların zengin iç dünyalarından hareketle hayata dair birçok şeyin andan ve kararlardan ibaret olduğu gerçeğini, birçok farklı yoldan göstermeyi başaran bir roman olarak karşımıza çıkıyor.
 • Engin Geçtan, İnsan Olmak: İnsan olmanın ikilemini anlattığı bu kitabında Geçtan, modern çağda yaşayan insanların ilişki modellerini, tepkilerini, iletişim biçimlerini psikolojik ve sosyolojik açıdan inceliyor.
 • Mina Urgan, Bir Dinazorun Anıları: Eser, sadece güçlü bir Türk kadının otobiyografisini konu alan bir hayat hikayesi değil, Mina Urgan’ın Mustafa Kemal ATATÜRK, Aziz Nesin, Abidin Dino, Halide Edip Adıvar gibi isimlerle anılarını, yazarın siyasetten feminizme; eğitim sisteminden ölüme dair fikirlerini ifade ettiği bir kitap olma özelliği de taşıyor.
 • Jose Luis Borges, Kum Kitabı: Otobiyografik öğelerin fantastik edebiyata harmanlanmasını konu alan eserin adı, anlatılan öykünün sonsuz oluşundan geliyor. Kum gibi ne başı ne sonu olan, sayfaları değiştirdikçe sonuna yeni sayfalar eklenen bir öyküdür bu.
 • Italo Calvino, Zor Sevdalar: Arzunun nesnesine yapılan 13 yolculuk hikayesini konu alan kitapta yalnızlık, iletişim problemleri, sessizlik eşliğinde aşkın kavuşamama hali konu alınıyor.

 

TİYATRO / MÜZİKAL

 • Zerrin Tekindor’un tek kişilik dev tiyatro oyunu Toz, 29 Aralık’a dek Zorlu PSM’de görülebilir!
 • Fırat Tanış : Gelin Tanış Olalım adlı tiyatro oyunu 8 Aralık’da Trump Towers’da!
 • Jekyll & Hyde : Robert Louis Stevenson’ın klasik gerilim romanından uyarlanmış ve dünyada ses getirmiş “Jekyll & Hyde” müzikali, 5 Aralık’da Zorlu PSM Turkcell Platinium Sahnesinde görülebilir!
 • Sırça, “her an kırabilir insanların hikayesi” olan bir tiyatro oyunu. Tennessee Williams’ın yazdığı ve kadrosunda İpek Bilgin, Aslı Enver, Güven Murat Akpınar gibi önemli isimlerin yer aldığı bu oyun , 13 ve 20 Aralık’da Uniq’te görülebilecek.
 • Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin en önemli bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesi Amadeus, 15,27 ve 28 Aralık’da Zorlu PSM’de!

 

SİNEMA

 • “Un bacio dura in eterno, come il cinema italiano…” (bir öpücük sonsuza dek sürer, tıpkı İtalyan sineması gibi) İstanbul’da 13. kez gerçekleşecek geleneksel İtalyan sinemasıyla buluşma, 4 Aralık’a kadar Türk, İtalyan ve uluslararası izleyicilerle buluşuyor olacak.  Bu seneki gösterimler, Kadıköy Belediyesi Sinematek/ Sinema Evi ile yapılan işbirliği sayesinde hem Avrupa hem de Anadolu yakasında görülebilecek.
 • Avatar geri dönüyor! 2009 yılında vizyona giren ilk filmiyle dünyanın en çok hasılat yapan filmi unvanına sahip olan “Avatar”, 13 yıl sonra ikinci filmi Avatar: Suyun Yolu ile sinemaya geri geliyor. James Cameron‘ın yönetmenliğindeki devam filmi 16 Aralık’da vizyonda olacak! İlk filmin başrolleri olan Sam Worthington ve Zoe Saldana‘nın yanı sıra Kate Winslet, Sigourney Weaver, Van Diesel gibi yıldızlar da kadroda yer alacak.
 • Fabelmanlar, 2 Aralık’da çıkıyor! “Schindler’in Listesi”, “Batı Yakasının Hikayesi”, “Jaws” ve “Jurassic Park” gibi fenomen filmlere imza atan Steven Spielberg‘ın yönetmenliğini üstlendiği Fabelmanlar, Spielberg’in çocukluğundan da izler taşıyor.
 • Babylon, 23 Aralık’da çıkıyor! Başrollerinde Brad Pitt, Margot Robbie Ve Tobey Maguire’ın yer aldığı Babylon’un müziklerini de, “La La Land”filminin müziklerini yapan ödüllü film müziği bestecisi Justin Hurwitz yapmış.

 

SERGİLER

 • Locus Solus, küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı ve 31 Aralık’a kadar Arter’de görülebilecek olan bir sergi. Locus Solus’da Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarla bu sergi için üretilmiş işler, mekâna özgü büyük ölçekli yerleştirmeler halinde bir araya geliyor. Locus Solus, Latince “yalnız yer” veya “biricik yer” anlamında. Bu başlık, Raymond Roussel’in aynı adlı romanından geliyor. Roussel’in romanındaki teatral evrene atıfta bulunarak serginin mekânsal vurgusunu öne çıkarıyor; aynı zamanda sembollerin fiziki sınırların ötesine geçebildiği bir yere açılıyor.
 • Ahmet Doğu İpek: Başımıza Siyahtan Bir Hale, Selen Ansen küratörlüğünde sergileniyor. İpek burada kum fırtınası, yanardağ patlaması, heyelan ve güneş tutulması gibi doğa olaylarından yola çıkan resimler, çizimler, yerleştirmeler, videoları soyut bir dille yorumlar. Sergi, 29 Ocak’a değin Arter’de görülebilir.
 • Sakıp Sabancı Müzesi: Hüseyin Çağlayan: SOUFFLEUR. 8 Ocak 2023’e dek görülebilecek olan ve yeni medya aracılığıyla beden ve modern antropolijiye odaklanan bir sergi olarak karşımıza çıkıyor!
 • Pilot Galeri: Emir Erkaya “Büyücü Eve Geliyor” bir solo sergi. Queer, evsiz, ötekileşmeye zorlanan karakterlerin yer aldığı resimler sosyolojik inceleme gerektiren, psikoanalitik resimler; tarih ve medeniyete bakış açısını gözler önüne getiriyor. Sergiyi görmek için 17 Aralık son gün!
 • Eart Galeri’de Ergin İnan’ın sergisi görülmeye değer! Uzun bir ara sonrası ilk kez solo sergi gerçekleştiren Ergin İnan’ın “Ben Ergin İnan” adlı sergisi, İnan’ın kendi varoluşundan evrenin varoluşuna uzanıyor. Zemin üzerinde ışıklı renk lekeleri, evrendeki patlamaları çağrıştırıyor. Sergiyi görmek için son gün 25 Aralık!
 • Agnes Denes, 1960’lardan günümüze ekolojik sanatın öncülerinden bir isim olarak Sakıp Sabancı Müzesi’nde “Yaşayan Piramit” adlı mekana özgü eser tasarımıyla seyirciyi karşılıyor. Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğa ile ilişkimizi canlandırıyor bu iş. Sergide, sanatçının 1969’da yazdığı manifesto da sergileniyor. 29 Ocak, sergiyi görmek için son gün!

 

KONSER

 • Folk, elektronik ve klasik müzik gibi farklı müzik türlerinden esinlenerek üretim yapan İtalyan besteci ve piyanist Federico Albanese, 3 Aralık’da Zorlu Turkcell Platinium Sahnesinde! Son albümü “Before And Now Seems Infinite” , fusion, avangard pop, caz ve elektronik tınılarla dinleyiciyi bir keşfe çıkarıyor. Aynı zamanda bu albümde yer alan “The Quiet Man, Feel Again Ve Was There A Time” ise albümünde öne çıkan parçalardan!
 • Bora Çeliker & Friends: Christmas Special :23 Aralık’da Zorlu Touché’de! Louis Armstrong, Elvis Presley, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Frank Sinatra gibi ikonik şarkıcıların yanı sıra, Vince Guaraldi, Geri Allen, Duke Ellington gibi müzisyenlerin de yorumladığı Noel ve kış temalı parçalardan oluşan bu konser kaçmamalı!
 • Mor ve Ötesi, 30 Aralık’da Zorlu PSM’de!
 • Pinhani, 16 Aralık’da Milyon Performance Hall’da!
 • MFÖ, 18 Aralık’da, Bostancı Gösteri Merkezinde!

 

PODCASTLER

Spotify

 • Kahverengi Yol Panoları: Müzeler, anıt yapılar ve sanat eserleri tanıtma. Gazeteci Emrah Kolukısa bilim insanlarını, gezginleri, sanatçıları ve yazarlarla sohbet ediyor.
 • TED Talks Daily: Yapay Zeka’dan Zooloji’ye kadar, alanında uzman kişilerle güncel olaylara dair yapılan konuşmalar konu alınıyor. Her konunun konuşulduğu, bakış açımızı değiştiren ve bazen bizi daha da meraklandıran konular hakkında yeni şeyler öğrenebileceğimiz bir kanal.

 

ETKİNLİKLER

 • 3 – 11 Aralık tarihleri arasında Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.

 

Istanbul’da YENİ YIL etkinlikleri

 • 2-3 Aralık’da Büyükada Splendid Palace’da gerçekleşecek geleneksel Splendid Winterfest, yeni yıl ve kış ruhunu hissedeceğiniz bir etkinlik gibi görünüyor!
 • Tarçın kokan bir Noel atmosferi 16-25 Aralık tarihleri arasında Four Seasons Bosphorus’un Christmas Market’in de görülmeye değer. Burada hediyelik eşya tezgahlarından, ‘’kendin yap’’ atölyelerine, hatta atlı karıncadan, buz patenine kadar yeni yılı çağrıştıran birçok şeyi tek bir seferde deneyimleyebilirsiniz.

 

DECEMBER 2022 LITERATURE, CULTURE & ART PROGRAM

BOOKS

 • Muriel Barbery, the Elegance of the Hedgehog: It is a novel that succeeds in showing the fact that many things in life consist of moments and decisions and based on the rich inner world of silent people, in many different ways.
 • Engin Geçtan, İnsan Olmak: In this book we see the dilemma of being human. Geçtan examines the relationship models, reactions and communication styles of people living in the modern age from a psychological and sociological perspective.
 • Mina Urgan, Bir Dinazorun Anıları: This book is not only a life story of a strong Turkish woman, but also the memoirs of Mina Urgan with people such as Mustafa Kemal ATATÜRK, Aziz Nesin, Abidin Dino, Halide Edip Adıvar. It is from politics to feminism; It is also a book in which she expresses her ideas from  death to  education system.
 • Jose Luis Borges, The Book of Sand: It is a short story blending autobiographical elements into fantasy literature. The title of the book comes from the eternity of the story told here. It is a story that has neither a beginning nor an end; like sand.
 • Italo Calvino, Difficult Loves: This book is a 1970 short story collection by Calvino. It concerns love and the difficulty of communication.

 

THEATER / MUSICAL

 • Zerrin Tekindor’s one-woman giant theater play “Toz” can be seen at Zorlu PSM until December 29th!
 • Fırat Tanış: Gelin Tanış Olalım can be seen at Trump Towers on December 8th!
 • The musical “Jekyll & Hyde”, adapted from Robert Louis Stevenson’s classic thriller novel and made a worldwide impact, can be seen at Zorlu PSM Turkcell Platinum Stage on December 5th!
 • Sırça is a theater play with “the story of The story of people who are highly sensitive, can be broken at any moment, and precisely because of this, can break at any moment”. Written by Tennessee Williams and featuring prominent actors such as İpek Bilgin, Aslı Enver and Güven Murat Akpınar, this play can be seen at Uniq on December 13th and 20th.
 • Amadeus, the unique story of Wolfgang Amadeus Mozart and Antonio Salieri, one of the most important composers in the history of world music, written by Peter Shaffer, can be seen at Zorlu PSM on December 15th, 27th and 28th!

 

CINEMA

 • “Un bacio dura in eterno, come il cinema italiano…” (a kiss lasts forever, just like Italian cinema) Turkish, Italian and international audiences will meet 13th time with traditional Italian cinema in Istanbul until December 4th. The films of this year will be able to be seen on both the European and Anatolian sides, thanks to the cooperation with Kadıköy Municipality Cinematheque/Cinema House.
 • Avatar returns! “Avatar”, which has the title of the world’s highest-grossing film with its first film released in 2009, is coming back to the cinema with its second film, Avatar: The Way of Water, 13 years later. The sequel, directed by James Cameron, will be in theaters on December 16th! Stars such as Kate Winslet, Sigourney Weaver, and Van Diesel will also be in the cast, as well as Sam Worthington and Zoe Saldana, the lead roles in the first movie.
 • The Fabelmans will be in theaters on December 2nd! Fabelmans, directed by Steven Spielberg, who made phenomenal films such as “Schindler’s List”, “West Side Story”, “Jaws” and “Jurassic Park”. The film is a semi-autobiographical story loosely based on Spielberg’s adolescence and first years as a director.
 • Babylon will be in theaters on December 23rd! Starring Brad Pitt, Margot Robbie and Tobey Maguire, Babylon’s music was composed by award-winning soundtrack composer Justin Hurwitz, who also composed the music for the movie “La La Land”.

 

EXHIBITIONS

 • Locus Solus is an exhibition curated by Selen Ansen and can be seen at Arter until December 31st. In Locus Solus, the works selected from the Arter Collection and the works produced for this exhibition come together in large-scale installations specific to the site. Locus Solus is a Latin word for lonely place: It comes from the novel of the same title by Raymond Roussel. Referring to the theatrical universe in Roussel’s novel, he highlights the spatial emphasis of the exhibition; it also opens up to a place where symbols can go beyond physical boundaries.
 • In Ahmet Doğu İpek’s Başımıza Siyahtan Bir Hale, İpek interprets paintings, drawings, installations and videos based on natural events such as sandstorms, volcanic eruptions, landslides and solar eclipses in an abstract language. The exhibition can be seen at Arter until January 29th.
 • Sakıp Sabancı Museum: Hüseyin Çağlayan: SOUFFLEUR. It is an exhibition that can be seen until January 8th and focuses on the body and modern anthropology through new media.
 • Emir Erkaya’s “Büyücü Eve Geliyor” is a solo exhibition that can be seen at Pilot Gallery. The paintings here that include queer, homeless, and marginalized characters require sociological analysis. Since they are psychoanalytic paintings, they reveal Erkaya’s perspective on history and civilization. December 17th is the last day to see the exhibition!
 • Ergin Inan’s exhibition at Earth Gallery is worth seeing! Holding a solo exhibition for the first time in a long time, Ergin İnan’s exhibition titled “I am Ergin İnan” extends from İnan’s own existence to the existence of the universe. Luminous spots of colour on canvas refer to explosions in the universe. The last day to see the exhibition is December 25th!
 • Agnes Denes, one of the pioneers of ecological art from the 1960s to the present, greets the viewers with her site-specific work called “Living Pyramid” at Sakıp Sabancı Museum. This work enlivens our relationship with nature as a metaphor for our existence in the world. The manifesto written by the artist in 1969 is also exhibited here. The last day to see the exhibition is December 25th!

 

CONCERTS

 • Italian composer and pianist Federico Albanese, inspired by different music genres such as folk, electronic and classical music, will be at Zorlu Turkcell Platinum Stage on December 3rd! His latest album “Before And Now Seems Infinite”, takes the listener on a journey with avant-garde pop, jazz, fusion and electronic tones. For sure,“The Quiet Man, Feel Again and Was There A Time”, are the highlights of the album!
 • Bora Çeliker & Friends: Christmas Special will be at Zorlu Touché on December 23rd! This concert which consists of Christmas and winter themed songs interpreted by iconic singers such as Louis Armstrong, Elvis Presley, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Frank Sinatra, as well as musicians such as Vince Guaraldi, Geri Allen, Duke Ellington, should not be missed!
 • Mor ve Ötesi will be at Zorlu PSM on December 30th!
 • Pinhani’s concert will be at Milyon Performance Hall on December 16th!
 • MFÖ’s concert will be at Bostancı Gösteri Merkezi on December 18th!

 

PODCASTS on Spotify

 • Kahverengi Yol Panoları is a podcast channel that introduce museums, monuments and works of art. Journalist Emrah Kolukısa chats with scientists, travelers, artists, writers and more.
 • TED Talks Daily: Conversations about current events with experts in their fields such as Artificial Intelligence, Zoology… It is a channel where each matter is discussed, where we can learn new things about topics that change our perspective and sometimes make us even more curious.

 

EVENTS

 • You can visit the International Istanbul Book Fair at Tüyap Fair and Congress Center between December 3rd and 11th.

 

NEW YEAR events in Istanbul

 • The traditional Splendid Winterfest, which will take place on December 2nd and 3rd at Büyükada Splendid Palace, looks like an event where you will feel the spirit of New Year and winter!
 • A cinnamon-smelling Christmas atmosphere is worth seeing at the Four Seasons Bosphorus Christmas Market between December 16th and 25th. Here, you can experience many things that evoke the New Year spirit in one go, from souvenir stalls to DIY workshops, from carousel to ice skating.