fbpx
Öngösterim Görseli

Youtube Kanalı Önerisi: Kurzgesagt – In a Nutshell

kurzgesagt gorsel.jpg

Kurzgesagt In a Nutshell

İngilizcenizi geliştirmenin bir yolu da ilginizi çeken konularda altyazılı videolar izleyerek yeni kelimeler öğrenmek ve telaffuzlarına odaklanarak onları taklit etmeye çalışmaktır. Bu yazımızda size YouTube’da giderek ilgi çekmeye devam eden eğitici bir kanalı tanıtmak istiyoruz.

Kurzgesagt YouTube kanalı 10 Temmuz 2013’te Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi mezunu Philipp Dettmer tarafından kurulan animasyon şirketinin bir uzantısı.

Kurzgesagt, Almancada kısacası anlamına geliyor; in a nut shell kullanımı da aynı şekilde İngilizcede bu anlamı taşıyor. Kanalın orijinal adı Kurzgesagt olsa da İngilizcenin sağladığı geniş kitleyi de çekmek için olsa gerek “In A Nutshell” ifadesi de kanalın bir diğer adı olarak kullanılıyor.

in a nutshell: briefly, shortly (kısaca)

-In a nutshell, piracy in social media is quite widespread.
Kısaca söylemek gerekirse, sosyal medyada korsanlık oldukça yaygın.

Kurzgesagt, felsefesini “iyimser nihilizm” olarak tanımlıyor. Hayatı anlamlandırmanın bu şeklinin özünde, aslında hayatın anlamlandırılamayacağı, insanın hiçbir zaman tüm evreni çözemeyeceği ve bu yüzden kişinin kendi hayatına yön vermesi ve kendini mutlu edecek şeylerle ilgilenmesi yatıyor.

İyimser nihilizm; her şeyin hiç olduğu bir hayatta, insanın istediği şeye istediği anlamı ve değeri atayabileceğine inanır. Yani nihilizm ondan muzdaripken, iyimser nihilizm bu anlamsızlığı kucaklar. İlk video, evrim üzerineydi. 10 yıl gibi bir süre içinde kanal Dettmer’ın hobisi olmaktan çıkıp 60 kişilik bir ekibe dönüştü.

Kanalda; felsefe, psikoloji, bilim, uzay, biyoloji ve teknoloji gibi önemli alanlardan farklı konular ele alınıyor. Dinlemesi çok keyifli olan ve anlaşılır bir İngilizceyle yapılan seslendirmelere; sade, minimalist ve özgün hatta ikonik animasyonlar eşlik ediyor. Birçok dilde alltyazı da mevcut. Bilimsel konulara ilgi duyan ve İngilizcesini geliştirmek isteyen video severler için birebir!

Gates Foundation ve Open Philanthropy gibi vakıflar tarafından fonlanan kanalın şu an 21.4 milyon abonesi, 196 videosu bulunuyor. Bu video sayısı bu kadar büyük bir kanal için kulağa başta az gibi gelse de kanalın sloganı olan “quality > quantity” yani “nitelik > nicelik” bunu temellendirmeye yetiyor gibi.

Normal şartlarda sizi makaleler ve karmaşık kelimelerle yoracak bir konu, 10 dakikadan biraz az veya fazla bir süre içerisinde size sunulmuş oluyor. Örneğin fizik ve matematiğin ilgilendiği uzay-zaman bükülmesi; internette üniversitelerdeki derslerine bile ulaşabileceğiniz, üzerine çokça makale bulabileceğiniz bir konu. Kurzgesagt tarafından sadece 9 dakikaya indirgenmiş, yani tam anlamıyla in a nut shell!

Videoyu izlemek için tıklayın: https://youtu.be/9P6rdqiybaw? si=kcyTt4l-zUqSIIBK

Eğer siz de verimliliğe takıntılıysanız, her videosu oldukça kısa olan Kurzgesagt ile kısa molalarınızı, otobüs yolculuklarınızı bilgiyle doldurabilirsiniz.

Kendilerinin “en iyilerimiz” olarak adlandırdıkları videolardan oluşan listeyi de incelemek isterseniz:

https://youtube.com/playlist?list=PLFs4vir_WsTzcfD7ZE8uO3yX-GCKUk9xZ&si=DL6q0NgMwX1CHcSq

Kanal linki: https://youtube.com/@kurzgesagt?si=Y6oc6daNzd-iUAWr

İngilizce dünya çapında milyonlarca insan için bilim ve kültürün dili olmaya devam ediyor. Yeni yılda kendinize yatırım yaparak İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız avantajlı kampanyalarımız hakkında buradan bilgi alabilirsiniz!

Yazan: Ela Hacıoğlu