fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Özür Dileme Kalıpları

Im sorry

Bir dilde kendimizi ifade ederken en çok kullandığımız ve en kolay kalıplardan biri özür dileme kalıplarıdır, bu nedenle özür dilemek, pişmanlığınızı anlatmak, hatanızı kabullenmek ve üzüntünüzü dile getirmek için kullanabileceğiniz birçok kalıbı sizin için bir araya getirdik.

Bu yazımızda en sık kullanılan cümlelerin yanında, kullanabileceğiniz daha ileri seviyedeki ve daha resmî ifadeleri de göreceğiz.

Im sorry

Kısaca “üzgünüm” olarak çevirebileceğimiz bu cümle özür dilerken kullanabilceğiniz en sade ifadelerden biri. Sadece birine özrümüzü iletirken değil aynı zamanda bir olay hakkındaki üzüntünüzü dile getirirken de kullanabiliriz. Ayrıca araya “very, genuinely, awfully, terribly” gibi zarflar ekleyerek cümlenizi pekiştirebilirsiniz.

I Apologize / My Apologies

Çevirisi “özür dilerim” olan bu ifade bir önceki ifadenin aksine bu kalıbı üzüntümüzü belli etmek icin kullanamıyoruz. Bu cümlenin esas kullanım yeri sorumlu olduğumuz bir hata için özür dilemek olmalı.

Please Forgive Me

“Ne olur beni affet!” şeklinde çevirebileceğimiz bu ifade daha çok yalvarma anlamı içeriyor. Birinin sizi affetmemesi gibi durumlarda ne kadar üzgün olduğunuzu belli edebileceğiniz bir kalıp. Daha romantik hatalarınızda kullanmak için de birebir 🙂

Sorry, Its My Fault

“Üzgünüm, benim hatam” anlamındaki bu ifade karşınızdaki kişiye “hatamı kabul ediyorum, özür dilerim.” demenin yollarından biridir. Özür dilemekten çok hatanızı anladığınızı belirtir.

I Owe You An Apology

Özür dilemek için değil de hatanızı anladığınızı “sana bir özür borcum var” anlamına gelen bu ifadeyi kullanarak belirtebilir ve devamında özrünüzü dileyebilirsiniz.

Sorry, I Was Wrong

Çevirisi “üzgünüm, hatalıydım” şeklinde olan bu ifade yaptığınız yanlışı ifade etmenin yollarından biridir.

was really thoughtless of me (Özür dilerim, düşüncesizce davrandım)

My Bad / My Fault / My Mistake

“Benim hatam” şeklinde çevrilecek bu kısa söz öbekleri hatanızı dile getirebileceğiniz samimi ve kısa kalıplardır. Örneğin basketbol oynarken yanlış yere pas attığınızda kısaca “my bad” diyerek takım arkadaşınızdan özür dileyebilirsiniz.

Pardon Me / Excuse Me

Daha resmî bu iki kalıbı büyük olaylardan çok yaşanan küçük durumlarda “kusura bakma.” demek için kullanabilirsiniz. Konuşmacıyı bölerek bir soru sormak istediğinizde, kalabalığın içinden geçerken izin istemek için sıklıkla bu kalıplara başvurabilirsiniz.

İngilizcenizi zengin kalıplarla, çok sayıda yeni kelime ile doğru bir aksan eşliğinde zenginleştirmek için yeni yıl kampanyalarımıza buradan göz atabilirsiniz. Yeni yılda kendinize yatırım yapmanın en iyi yolu nitelikli bir yabancı dil eğitimi almak olabilir. Kampanyalarımız hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yazan: Azra Tunçel