fbpx
Öngösterim Görseli

Telaffuzu Zor İngilizce Kelimeler

ingilizce telaffuz

İngilizce ana dilimiz olmadığından kelimelerin önce yazılışlarıyla tanışırız. Bir çocuk düşünün mesela, kelimeyi ilk önce duyar kullanır ilkokul çağına geldiğinde yazılışıyla tanışır. Kelimeyi telaffuzda zorlanmaz ama yazılışında zorlanabilir.

İngilizce 2. Dilimiz olduğundan bizler genellikle bu durumun tersini yaşarız. Yazılışlarını bildiğimiz kelimeleri okurken zorlanırız, bir diğer neden ise İngilizce Türkçe gibi yazıldığı gibi okunmamasıdır.

Sizler için telaffuzu zor birkaç kelime seçtik, kelimeleri seçerken kullanım sıklığını da göz önünde bulundurduk.  Tabi diğer bir kriterimiz de öğrencilerimizin çoğunun bu kelimeleri kullanırken hatalı telaffuz etmeleri oldu.

Telaffuzu Zor Kelimeleri Sıralayalım

Congratulations   ‘’ Tebrikler’’ anlamına gelen bu kelime hem telaffuzu zor hem de uzun      olduğundan kelimenin kısaltması Congrats da konuşma dilinde tercih edilir olmuş.

Refrigerator   Kelimenin anlamı Buzdolabı, bu kelime size zor geliyorsa daha kolay telaffuz edilen fridge kelimesini de kullanabilirsiniz.

Squirrel Türkçede ‘’sincap’’ anlamına geliyor.   2 sessiz harf ve arkasından gelen 2 sesli harfi okumak oldukça zor.

Comfortable  Söyleyişi ilk seferde zor olan ‘’rahat’’ anlamına gelen bu kelimeyi sıkça kullanacağınız için kelimenin okunuşunu da hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

Otorhinolaryngologist  Kelime ilk başta uzunluğuyla sizi korkutacak.  Anlamına gelince hepimizin yakından tanıdığı özellikle kış aylarında sıkça ziyaret ettiğimiz doktorlarımızın uzmanlık alanı kulak burun boğaz, o zaman kelimeyi önce heceleyelim

 ‘’oto-rhino-laryng-ologist’’  şimdi tekrar edelim …

Sixth ‘’Altıncı’’ anlama gelenelime oldukça kısa tek heceli ama kelimenin içinde bulunan 1 sesli harf ve hemen arkasından gelen 3 sessiz harf okumayı zorlaştırıyor.