fbpx
Öngösterim Görseli

Anlıyorum Ama Konuşamıyorum

ingilizce anlıyorum ama konuşamıyorum

İngilizce Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Diyorsanız Sizde Okuyun

Bu cümleyi eminim daha önce sıkça duydunuz, hatta siz de aynı sıkıntıyı yaşıyorsunuz.

Ortaokulda, lisede belki de üniversitede bolca dilbilgisi dersleri gördünüz; kelimeler, fiil çekimleri ezberlediniz. Dil bilgisi altyapınız her zaman çok iyi oldu, fakat bu öğrendiklerinizi nerede ve nasıl kullanacağınızı bilemediniz. Öğrendiğiniz tüm bu bilgiler hafızanızda var ama bir yabancıyla karşılaştığınız anda bildiğiniz her şeyi unutmuşsunuz gibi hissediyorsunuz. En önemlisi hata yapacaksınız diye konuşmamayı tercih ediyorsunuz.

 “A person who never made a mistake never tried anything new.”  Albert Einstein

Hiç hata yapmamış insan hiç yeni bir şey denememiştir demiş Albert Einstein. Aslında bu sözle hata yapmaktan korkmayın, hata yaparak ancak doğruya ulaşırsınız anlamı çıkarmamız gerekir.

O halde ilk yapmamız gereken mümkün olduğunca konuşmaya çalışmak olmalı!

Evet şimdi şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim: ‘’Konuşalım ama kiminle?‘’

Dilko English 1977 yılından bu yana eğitim materyallerini, kitaplarını, eğitim metotlarını modern çağa ayak uydurarak değiştirdi, geliştirdi. Ama değişmeyen tek şey 2. Kurdan itibaren eğitimenlerini Native Speaker (Ana dili İngilizce olan öğretmenler) Eğitmenler ile vermeyi tercih etmesi oldu.

Sınıflarımızda yabancı öğretmenlerden eğitim alan öğrencilerimiz kendilerini ifade etmek için tek bir ortak dil olan İngilizceyi kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Bu sayede biz de öğrencilerimizin üzerlerlerindeki İngilizce konuşma korkusunu atmalarında üzerimize düşen görevi yapmış oluyoruz

Elbette bu eğitimin sadece sınıf ile sınırlı kalması anlamına gelmiyor.

Eğitimlerinizin dışında yine öğrencilerimiz için her hafta aktivitelerimiz oluyor. Speaking Club Dilko’da senelerdir uyguladığımız bir eğitim metodu. Burada yeni bilgi öğretmiyoruz; bunun yerine öğrendiğiniz bilgileri kullanmanızı ve pratik yapmanızı sağlıyoruz. Bundan dolayı sizlere bu aktivitelere katılmayı zorunlu kılmasak da mutlaka haftada bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Derslerde yabancı hocalarla eğitim alıyorsunuz, aktivitelere de katılıyorsunuz, başka nasıl konuşma pratiği yapabilirsiniz?

Ülkemiz artık Üniversiteleri ile oldukça popüler şehirlere sahip. Bunun dışında turizm açısından da fena sayılmayız ☺ Yani yabancılara ulaşmak o kadar da zor değil. Yabancı arkadaşlar edinmenizi öneririz. En güzel pratiği onlarla yapacaksınız. Unutmayın yabancılar için oldukça değerlisiniz. Sizin ülkenizde sizin şehrinizdeler ve sizler onlar için lokalsiniz. Sizinle vakit geçirmeyi yeni yerler görmeyi isteyecekler. Siz de bu konularda onlara yardımcı olurken pratik yapacaksınız, İngilizcenizi ilerleteceksiniz!