fbpx
Öngösterim Görseli

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz ?

Şimdiye kadar yayınlanan yazılarımızda çoğunlukla “Nasıl İngilizce öğrenmeliyiz?” sorusu üzerinde durduk. Bugün de şunu konuşmaya başlayalım mı?: “Neden İngilizce öğrenmeliyiz?”, “İngilizce öğrenmek hayatta olmazsa olmaz bir şart mıdır?

İngilizce Dünyanın Ortak İletişim Dilidir

İngilizce 20.yüzyılın başlarında elde ettiği dünya dili konumu ile akademik hayatın, ticaretin, teknoloji ve bilimin tüm dallarının, kültür sanat aktivitelerinin belirleyici iletişim dili haline gelmiştir.

İngilizce bildiğinizde her alanda doğru bilgiye daha kolay ulaşabilirsiniz. Bir ürün hakkında daha detaylı inceleme yapabilirsiniz. Çeviri hizmetine ulaşamayacağınız alanlarda hızlı erişim sağlayabilirsiniz. İngilizce dünyanın geri kalanı ile sınırlar ve pasaportlardan bağımsız iletişim kurmanızı sağlar.

İngilizce Ve İş Dünyası


İş dünyası içinde bir hizmeti alan kişi de olsanız, bir hizmeti sunan kişi de olsanız İngilizce bilmek size çok daha geniş bir havuz içinde bulunma şansı verecektir. Bir çalışan İngilizce bildiğinde başvurabileceği çok uluslu firmalar çoğalır ve o firmalar içinde yakalayacağı uluslararası pozisyonlar için doğal bir aday haline gelir. Birçok büyük şirket iş ilanlarını artık global olarak paylaşmakta ve çalışanların yaşadıkları ülkeyi önemsememektedir. Onlarla iletişim kuracak ortak dile sahip olmak ana gereksinimdir. İş dünyasının bir diğer önemli mecrası da uluslararası fuarlardır. Her sektörün fuarları o grupta yer alan insanların buluşma noktasıdır. İngilizce burada Asya’yı Avrupa’ya, Amerika’yı Afrika’ya bağlayan köprünün ta kendisidir. İngilizce konuşarak iş dünyasında her şartta önde olursunuz.

Akademik Hayatın Dili : İngilizce


Her gün dünyada binlerce üniversitede sayısız bilim insanı tarafından pek çok alanda yapılan araştırmaların sonuçları basılı veya dijital bilimsel yayın organlarında yayınlanıyor. Bu yayınlarda kimi zaman salgın hastalıkların kaderini değiştiren bir aşının formülü oluyor, kimi zaman teknolojik bir ilerleme, kimi zaman da bir binanın en şiddetli depreme dayanmasının yollarını anlatan bir analiz. Bu yayınları bütün dünyanın en hızlı şekilde okuyabilmesi de bunların İngilizce yayınlanması sayesinde olabiliyor. Bir akademisyen olarak kendi alanınızdaki yayınları takip etmeniz, bir noktaya ulaşınca da yayın üretmeye başlamanız gerekiyor. İngilizce bilerek hem yayınları çok güncel takip edebilir, hem de bilginizi insanlığın ortak yararı için yayınlara dönüştürebilirsiniz.

İnternet İngilizce Konuşuyor!

İnternet siteleri ve sosyal medya kanalları aracılığı ile her saniye bilgi üretiyor ve paylaşıyoruz. Siz bu yazıyı okumaya başladığınızdan beri Youtube’a yaklaşık 500 saatlik video yüklendi ve yaklaşık 350.000 tweet atıldı. Bu içeriğin yaklaşık %60’ı İngilizce dilinde üretiliyor. Medyayı online takip etmek, eğlence içeriklerini izlemek, internet sitelerinde dolaşmak için İngilizce bir şart. İngilizce bilmediğinizde ya çeviri uygulamalarına, ya da sadece yerel kaynaklarda dolaşmaya mahkumsunuz. İngilizce internetin altın anahtarı diyebiliriz. Açamayacağı kapı yok!

Dünya Vatandaşı Olmak!


Yalnızca bizim ülkemizde değil, dünyanın her ülkesinde milyonlarca insan yurt dışında yaşamanın, çalışmanın hayalini kuruyor. Farklı kültürlere olan ilgi, farklı dünyaları keşfetme arzusu birçok insanın içindeki bir tutku. Siz de bu tutkuya sahipseniz belki de bir gün şu anda bulunduğunuz şehri ve ülkeyi arkanızda bırakıp farklı bir ülkede yepyeni bir yaşama başlamanın hayalini kuruyorsunuz. Bu hayalde en büyük dostunuz İngilizce bilmek zira dünyanın her yerinde size kapı açacak ikinci bir dil bulunmuyor. İster Küba’da plajda bir kafe işletmeye başlayın, ister İsviçre’de bir finans kuruluşunda çalışın, ister Gana’da su kuyuları açan bir dernekte gönüllü olarak yer alın İngilizce konuşacaksınız. Doğu-batı-kuzey-güney kavramları İngilizce’nin muazzam ve eşsiz etki alanını sınırlayabilecek ifadeler değildir. Bırakalım yeni bir yaşama başlamayı, sadece bir hafta turistik gezi için yurt dışında olduğunuzu farz edelim. Yeni lezzetlerin, tarihi mekanların peşinde olan bir turist için İngilizce konuşmak o ülkede bir rehber bile olmadan gezebilme özgürlüğü demektir. Bu da az şey olmasa gerek!

İşte İngilizce size bu yazıyı okurken bile bu kadar hayali kurdurabilen etkisi ve gücü ile gerçek bir dünya dilidir. Kim bilir İngilizce size hangi kapıları açacak? Belki de o çoktandır ertelediğiniz dil öğrenme planı için bugün iyi bir başlangıç günüdür.

Karar verirseniz bekliyoruz 😉