fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Konuşmaya Başlarken Donup Kalıyorum

Belki bir iş görüşmesinde “Let’s go on in English” cümlesini duyduğunuzda, ya da bir turist sizi durdurup “How can I go to Taksim?” dediğinde bu anı yaşamış olabilirsiniz. Ne diyeceğimizi bilmemize, o kelimeler bizde olmasına, o grammar bizde olmasına rağmen, neden bir anda İngilizce konuşamıyor da donup kalıyoruz? Bugün biraz bunu konuşalım mı?

Bu durumun ana sebebi hata yapma korkumuzdur. Kaynağı çoğu zaman geçmişteki bir İngilizce dersi olan bu durum bizi akıcı konuşmaktan alıkoyar. “Ya yanlış telaffuz edersem, ya karşıdaki dediğimi anlamazsa” korkuları içinde düşünürken ne diyeceğimizi bulamayız.

Bilinçaltımızda farkında olmadan bizi durduran ve engelleyen durumlar da vardır. Bunlardan biri de karşıdaki kişinin bizden iyi İngilizce konuştuğunu bilmemizdir. Aynı durum ana dili İngilizce olan kişilerle konuşurken de karşımıza çıkar. Bu insanlarla İngilizce konuşmamız gerektiğinde şu hislere kapılabiliriz:

-Yanlış anlaşılmaktan korkmak

-Hatalı telaffuzdan çekinmek

-Karşıdaki kişiye bilgisiz görünmek

-Uygunsuz bir şey söylemekten korkmak

Oysa hepimizin bilmesi gereken şudur ki dil bir iletişim aracıdır. Her dilin kuralları ve dikkat edilmesi gereken unsurları vardır fakat hiçbir toplum ana dili dahil herhangi bir dili bütün unsurlarıyla hatasız konuşamaz. Dilin birinci işlevi iletişim kurmaktır ve iletişimin temelinde bir mesajı iletmek bulunur. Basit tabirle “derdini anlatabilmek” diye tanımlayabileceğimiz bu mesaj iletme işini başardığınız sürece o dili konuşuyor sayılırsınız. Bunu yaparken dikkat etmeniz gerekenler sadece grammar kuralları ya da kelime seçimleri önemli değildir. Ses tonu, kelime vurguları, beden diliniz ve jestleriniz de bir o kadar önemlidir.

İngilizce Konuşmanız Gerektiğinde Ne Yapmalısınız?

O zaman bir sonraki sefer İngilizce konuşmamız gerektiğinde ne yapıyoruz tekrar edelim.

Öncelikle çok beklemeden konuşmaya başlıyoruz, nasıl olsa hata yapsak bile cümle ortasında düzeltebiliriz. Bir kelimenin kullanımından tam emin değilsek onu kullanmaktan çekinmiyoruz, derdimizi anlatamazsak beden dilimizden yardım alabiliriz. Normalden yüksek bir sesle konuşmamıza gerek yok, normal ses tonumuzda kalmak heyecanımızı da bastıracaktır.

Daha ileri düzeylerde konuşmak ve özgüven tazelemek isterseniz iletişim uzmanı öğretmenlerimiz ile “speaking” derslerimiz hakkında bilgi almak için bizden randevu alabilirsiniz!