fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır ?

ingilizce cv hazırlamak

İngilizce CV ( Özgeçmiş) Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

İngilizce hazırlanmış bir CV, potansiyel işverenleriniz üzerinde ilk izlenimi bırakmanıza yardımcı olacak, sizi özetleyen bir belgedir. Latince kökenli “Curriculum Vitae” kelime grubunun kısaltması CV İngilizcede özgeçmiş anlamına gelmektedir.

Peki CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Herkesin bildiği gibi günümüzün rekabetçi piyasasında fark yaratmak çok önemlidir bu yüzden de ilk izlenim bırakacağınız CV’niz işvereninizle ilk iletişim aracı olarak kuralına uygun ve sizi iyi ifade eden bir yazı olmalıdır. Hatasız olması çok önemlidir. Sizi ve iş dünyasındaki profilinizi doğru ve açık şekilde yansıtmalıdır. Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra mutlaka çevrenizde birilerine okutmanızı tavsiye ederiz. Uzun ve abartılı gösterişe kaçan yazılar yazmadan, güçlü yönlerinizi, başvurduğunuz pozisyonun ihtiyaçlarına uygunluğunuzu özetleyen bir yazı her zaman dikkat çekecektir.

Cv Formatı Nasıl Olmalı?

Gelelim CV formatına!

CV hazırlarken ilk olarak kişisel bilgilerinizi yazmalısınız . İsminiz CV’nizin başlığı olmalıdır.

Daha sonra iletişim bilgileriniz (Contact Information) sıralanmalıdır.

 

Personal Information

NAME:

ADDRESS:

TELEPHONE:

E-MAIL:

NATIONALITY:

DATE OF BIRTH:

 

CV’nizin hangi pozisyon için hazırlandığını anlatan bölüm birkaç cümle ile ifade edilmelidir. Bir pozisyonu hedefleyen CV’ler genel amaçlı CV’lere göre her zaman tercih edilir. Bu yazıyı sırasıyla önceki iş deneyimleriniz, becerileriniz ve aldığınız eğitimler izlemelidir. Bildiğiniz yabancı diller varsa sertifikalar, ödüller, projeleriniz, gönüllü çalışmalarınız, akademik sınav sonuçlarınız bu bölüme eklenebilir. Son olarak da daha önce çalıştığınız kurumlardan referans olan kişi bilgilerini eklemeyi unutmayın.

 

PROFILE /CAREER OBJECTIVE :

WORK EXPERIENCE:

ACADEMIC BACKROUND:

PRO & PER SKILLS:

INTERNSHIPS:

LANGUAGES:

INTERESTS:

AWARDS:

REFERENCE:

 

Bu sırayla ve gereken özenle hazırlanmış bir CV, yüzlerce CV arasında tarama yapan İnsan Kaynakları uzmanlarının hemen gözüne çarpacak ve bu adayı yakından tanımak isteyeceklerdir!
Şimdiden yeni işinizde başarılar dileriz ☺