fbpx
Öngösterim Görseli

Hızlı Bir Şekilde İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü?

Hızlı Bir Şekilde İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü

Ülkenin en tecrübeli yabancı dil kursu olarak bilin bakalım öğrencilerimiz ve öğrenci adaylarımızdan en sık duyduğumuz soru nedir? Doğru bildiniz, elbette “3 ayda İngilizce öğrenebilir miyim?” veya “6 ayda akıcı konuşmam mümkün mü?” soruları en çok duyduğumuz sorular listesinde başı çekiyor!

İşten güçten vakti olmayanlar, bir iş görüşmesi veya yeni bir iş fırsatı nedeniyle İngilizce öğrenmek isteyenler, bir sınavdan puan hedefi olanlar elbette kısa sürede sonuca gitmek istiyor.

Bizim bu soruya cevabımız ise “Evet!”

Biraz gayret ve odaklanma, en çok da doğru yönlendirme ile kısa sürece akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek mümkün!

Kısa sürelerde de önemli ilerlemeler kaydedebilirsiniz fakat bu hedefinize giderken size düşen en önemli görev bu konuda kararlı olmanız, pes etmemeniz ve gereken çalışmayı bu süre zarfında yapmanız olacak.

4 Adımda Kısa Sürede Akıcı İngilizce Öğrenme

Sizi İngilizce öğrenmeye motive edecek iyi bir sebebiniz olsun:

İngilizceyi neden kısa bir sürede öğrenmek istediğiniz sorulduğunda, buna verecek iyi bir cevabınız olmalı.

Bu cevap amacınıza ulaşma yolunda sizi hırslandıracak ve bu hedefinizden vazgeçmenizin önüne geçecek.
O zaman ilk önce hemen bir kağıt kalem alın ve neden İngilizce öğrenmek istediğinizi, öğrendiğinizde hayatınızda neler değişeceğini not almaya başlayın. Yazdığınızda daha hazır ve hırslı hissedeceğinizi göreceksiniz.

Ne kadar sürede, hangi seviyeyi hedeflediğinize karar verin:

Neden İngilizce öğrenmek istediğimizi maddeler halinde kaleme aldıktan sonra, sıra ulaşmak istediğimiz hedefi ve bu hedefe kadar geçecek süreyi belirlemeye geliyor.

Dilko’da her bir kur yaklaşık 3 ayda tamamlanıyor. Bu da başlangıç seviyesindeki bir kursiyerin, bütün seviyeleri bitirmesi için bir yıldan uzun bir süreye ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Ancak, herkesin başlangıç noktası veya hedefi farklılık gösterebiliyor.
Dilko’da 1.seviyeyi tamamlayan kursiyerler kendini temel düzeyde ifade edebilir ve yaygın tabirle derdini anlatabilecek noktaya ulaşırlar. Bu da artık İngilizce konuşmaya başladığınız anlamına gelir. İlk hedef konuşmaya başlamak ise, birinci kurdan sonra halloldu bile!
Şimdi varmak istediğiniz en ileri noktayı belirleyin. Örneğin: “Akademik bir metni sözlük kullanmadan okuyabilmek istiyorum” veya “Ana dili İngilizce olan kişilerin de olduğu bir toplantıda İngilizce sunum yapabilmek istiyorum”.

Zamanı doğru ve verimli kullanın:

Madem hedefimiz yüksek, süremiz de kısa, o halde en değerli şey zaman! Öğrendiklerimizi ne kadar kısa aralıklarla tekrar edersek o kadar kalıcı olur.

Hiç bir şeyi unutacak ve ihmal edecek lüksümüz olmamalı. Üstelik metroda, trafikte, serviste, akşam kahvemizi içerken de İngilizce bize eşlik etmeli.
Akıllı telefonumuza indireceğimiz uygulamalar veya galerimizde bulunan ders notlarımıza ait fotoğraflar sayesinde vakit bulduğumuz her an İngilizce çalışabiliriz.
Dizi izlerken tercihimizi İngilizce seslendirme ve İngilizce altyazı şeklinde güncelleyebiliriz. Sevdiğimiz müzik türünde İngilizce şarkılar dinleyebilir ve sözlerini not almaya çalışabiliriz.
Ne kadar çok İngilizce okur ve İngilizce duyarsak öğrendiklerimiz o kadar hızlı kalıcı hale gelir. Bol bol okuyun ve dinleyin!

Hata yapmaktan korkmadan, çekinmeden konuşun:

Sizi motive edecek iyi sebepleriniz var, hedefinizi belirlediniz ve o süre zarfında yola çıktınız, zamanı da verimli kullanmaya başladınız. O zaman şimdi konuşmaya başlama zamanı!
Etrafınızda sizin gibi pratik yapmaya gönüllü insanlar veya ana dili İngilizce olan kişiler, öğretmenler olmalı. Aklınızda cümleleri toparlamak için uzun uzun beklemeden başlayın konuşmaya. Hatalar yapın, isterse olmayacak yanlış telaffuzlar çıksın dilinizden fakat vazgeçmeyin. İlk kez İngilizce öğrenirken hata yapan siz değilsiniz ya! Elbet öğreneceğiz doğrusunu. Hata yapmak kalıcı öğrenmenin en temel adımlarından biridir.
Bıkmadan, sıkılmadan pratik yapın. Her imkanı değerlendirin ve girişken olun. Konuşmaya başlarken kilidi bir kez açtığınızda her şeyin ne kadar kolaylaşacağını göreceksiniz.
Şimdi konuşma sırası sizde!