fbpx
Öngösterim Görseli

Almanca A1 Seviyesi Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

aile birleşimi

Türkiye’de yaşayan bir kişinin, Almanya’da yaşayan aile bireylerinden birinin (evli olduğu kişi, nişanlısı, anne babası ya da çocuğu) yanına yerleşmek için alacağı vizenin ismi Aile Birleşimi Vizesidir. Bu vize Ulusal (D Tipi) vize kategorisindedir.

Almanya Aile birleşimi vizesi alabilmek için Almanca A1 dil sınavında başarılı olmanız ve geçerli yabancı dil sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Aksi durumda vize başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Aile birleşimi vizesi için gerekli olan yabancı dil sertifikası herhangi bir eğitim kurumundan alabileceğiniz bir sertifika değildir. Alman Konsolosluğu tarafından resmi olarak tanınan sınav merkezinden alacağınız sertifika ile vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Avrupa Birliği Ortak Çerçeve Program kapsamında A1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olanlar resmi olarak tanınan kurumun yapacağı sınavda başarılı olup, bu sertifikayı almaya hak kazanabilir.

Sertifika almak için girilecek bu sınav Almanya Devleti tarafından resmi olarak yetkili kabul edilen Goethe-Institut’un sunduğu en temel düzeydeki sınavdır. Temel düzey Almanca seviyesine gelebilmek için 1 kur başlangıç seviyesi Almanca eğitimi tamamlamanız yeterli olacaktır.

Dilko’da Almanca eğitimleri hem özel ders hem de sınıf ortamında verilmektedir. Bu eğitiminizi tamamladıktan sonra sınav başvurusunu yapabilir ve aile birleşimi vizesi için gereken sertifikayı almaya hak kazanabilirsiniz. Sınav tarihleri ve ücretleri gibi bilgilere Goethe-Institut Türkiye iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Almanca A1 Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sınav iki bölümden oluşmaktadır. Yazılı sınav 65 dakika, sözlü sınav ise 15 dakika sürmektedir.

Yazılı sınavda günlük yaşamda kullanılan kısa konuşmalar dinletilir ve arkasından bu dinlediğiniz konuşmalarla ilgili sorulara yanıt vermeniz istenir. Daha sonraki bölümlerde ise günlük yaşamdan bir konu verilir ve bu konu ile ilgili bir paragraf uzunluğunda yazı yazmanız istenir.

Sözlü sınava grup ile girersiniz. Sınavda ilk olarak kendinizi Almanca tanıtmanız istenir. Bunun akabinde size günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz bir soru sorulur ve bu soruyu da Almanca yanıtlamanız istenir.

Almanca A1 Sertifikasının geçerlilik süresi 6 aydır.

Örnek Sınav