fbpx
Öngösterim Görseli

Neden yeni bir dil öğrenmeliyiz?

yeni bir dil öğrenme

Bu yazıyı okuduktan sonra eminiz yazdığımız maddelerden en az 1 tanesi sizi yeni bir dil öğrenmeye teşvik edecek!

Yeni bir dil öğrenmek için 6 sebep

  1. Yeni İş Fırsatları

Yeni bir dil öğrenmek çalışma hayatınızda size aklınıza gelmeyecek kadar yeni kapılar açacak. Dünya hızla değişiyor. Artık şirketler global dünyaya ayak uyduruyor ve bu büyük firmalar ,ülkeler hatta kıtalar arası işler yapıyor. Bundan dolayı da bu şirketler için çalışanlarının yabancı dil bilmeleri önem arz ediyor. Küçük şirketler bile artık iş alımlarında en az 1 yabancı dil bilme şartını koyarak sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkartıyor.

  1. Beynimiz İçin En İyi Egzersiz

Beynimle ne alakası var diyebilirsiniz ama şunu unutmayın ‘’İşleyen beyin paslanmaz’’ atasözü tam da bu konu için örnek olabilecek değerde. Beynimizin her zaman yeni şeyler öğrenmeye ihtiyacı var. Ancak bu şekilde onu canlı ve sağlam tutabiliriz. Örneğin kelime ezberlemek, sonra bu kelimelerin anlamlarını hatırlamak ve bu öğrendiğiniz bilgileri aktif olarak kullanmak beyniniz için en güzel egzersizdir. Nasıl kaslarınız için spor ve doğru beslenme gerekiyorsa beyniniz için de egzersiz şart unutmayın!

 

  1. Yalnız ve Özgür Seyahatler

Artık yeni bir dil biliyorsunuz ve bu dili ana dili olan insanlarla konuşmak için can atıyorsunuz.  Örneğin İngilizce öğrendiniz ve bu dil zaten tüm dünyada kabul görmüş ortak dil olduğu için hangi ülkeye giderseniz gidin o ülkeye kendi başınıza gidebileceksiniz. Ne bir tura ihtiyacınız var ne de bir arkadaşa.  Kalacak yeriniz ve uçak biletinizi internetten ayırtıp yeni şehirler keşfedecek olmanın mutluluğunu bir hayal edin… Eminiz hemen hangi dili öğrensem diye düşünmeye başladınız bile ☺

 

  1. Farklı Kültürler, Yeni İnsanlar

Evet yurtdışına çıktınız, ve artık tek başınızasınız. Gittiğiniz şehirde Turist Ofis Bürosundan haritanızı aldınız, gezilecek yerler listeniz artık var. Şimdi sosyalleşme zamanı. Bir mola vermek için küçük bir coffee shop buldunuz, akşam için plan yapmak istiyorsunuz. Turistlerin bilmediği daha çok lokallerin gittiği bir yer; mesela bir jazz club a gitmek istiyorsunuz. Yan masadan birini gözünüze kestirip hemen sohbete başlıyorsunuz. Akşam planınız artık var, hatta yan masadakiler de o akşam oraya gideceklerini söylüyorlar, sizi de davet ediyorlar. Süper bir akşam geçirdiniz ve yeni arkadaşlar edindiniz. Siz de onları kendi yaşadığınız şehre davet ediyorsunuz… Öğrendiğiniz dil size yeni kültürler ve yeni arkadaşlıklar kazandırıyor.  Ne mutlu size!

  1. Yeni Diller Öğrenme Becerisi

Araştırmalara göre ilk defa yabancı dil öğrenenler ikinci bir yabancı dil öğrenenlerden daha fazla zorlanırlar. Bu da demek oluyor ki eğer bir yabancı dili öğrenmişsen artık yeni bir dil öğrenirken ilk sefer kadar vakit harcamayacaksın. Çünkü dil öğrenme tekniğini artık biliyorsun hatta kimseden yardım almadan kendi başına bile öğrenebilirsin.

  1. Dil Bilmenin Getireceği Eşsiz Özgüven

Dil öğrenmek gerçekten uzun bir yoldur. Bu yolda çevrende çoğu insan pes etmiş ama sen hedefine ulaştın. Bu sana özgüven verecek. Şunu diyebileceksin;

‘’ Eğer bunu başardıysam koyacağım her hedefi  başarırım.’’