fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce’deki Bazı Popüler Kısaltmalar ve Açılımları

İngilizce Kısaltmalar

Bazen yabancı bir film veya dizi izlerken, bazen de İngilizce bir kitap veya makale okurken; kimi zaman da Instagram’daki yurt dışı fotoğraflarında birtakım İngilizce kısaltmaları görmüşüzdür. Sanırım, çoğu zaman da bu kısaltmaları, daha sonra sözlükten bakmak üzere bir yere not etmişiz ama bakmayı unutmuşuzdur. Peki, ara ara karşımıza çıkan, bu kısaltmalar ve açılımları neymiş acaba? Hadi bunlara beraber bir göz atalım.

MIT

Filmlerde sıkça karşımıza çıkan bir kısaltmadır bu. Altyazı çevirilerinde, “Kardeşim MIT mezunu” tarzı cümleler görüp anlam veremeyebiliriz. MIT (Massachusetts Institute of Technology) Amerika’nın ve hatta dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri. Ayrıca, dünya çapındaki en iyi teknik üniversite olarak kabul görüyor. Algıda seçicilik olarak bizdeki Milli İstihbarat Teşkilatı gelmesin yani aklımıza J

WHO

Yine yabancı film ve dizilerde ve birçok bilimsel (özellikle sağlıkla ilgili) makalelerde görebileceğiniz bir kısaltmadır bu. Açılımı ise World Health Organization, yani; Dünya Sağlık Örgütü’nün İngilizce yazılışı.

BBC

Dünya çapında ünlü İngiliz haber kanalı. Hepimiz biliyoruz değil mi bu kanalı, peki açılımını hiç merak ettik mi? British Broadcasting Corporation (İngiliz Yayın Kuruluşu).

CIA ve FBI

Daha küçük yaşlardan itibaren tüm TV kanallarında ve her iki Amerikan yapımı filmden birinde duyabileceğiniz iki popüler kısaltma. Amerika’nın iki önemli istihbarat teşkilatı.

CIA – Central Intelligence Agency           (Merkezi İstihbarat Teşkilatı)

FBI – Federal Bureau of Investigation    ( Federal Araştırma ve Soruşturma Bürosu)

NATO

Hepimizin bildiği askeri bir kuruluş olan, bizdeki adıyla Kuzey Atlantik Paktı yani NATO’nun açılımı North Atlantic Treaty Organization dır.

UFO

Uzaylılarla ilgili filmlerde sıkça duyduğumuz bir tabir olan UFO nedir acaba bakan oldu mu?

UFO – Unidentified Flying Object  (Tanımlanamayan Uçan Cisim)

Bir de dünya çapında ilgi gören ve çokça girilen yeterlilik sınavları var tabii ki, onları da unutmadık.

TOEFL

Amerika başta olmak üzere, birçok ülkede İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak için girmeniz gereken sınav olan TOEFLın açılımı ise şu şekildedir: Test of English as a Foreign Language (Yabancı Dil İngilizce Sınavı)

IELTS

TOEFL sınavının bilgisayar üzerinden değil de kağıt üzerinde yapılan ve aynı oranda kabul gören şeklidir IELTS.

IELTS – The International English Language Testing System  (Uluslararası İngilizce Dil Sınavı)

SAT

Amerika’daki üniversite giriş sınavının adıdır SAT. Bizdeki YKS gibi, Amerika’daki herhangi bir üniversiteye giriş tercihinde bulunmak için öncelikle bu sınava girmek zorunludur.

SAT – Scholastic Assessment Test ( Eğitsel Değerlendirme Testi)