fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Kelime Ezberlemek

ingilizcekelimeezberlemek

İngilizce Kelime Ezberlemek İçin Beş Önemli İpucu

İngilizce öğreniminin en önemli süreçlerinden biri kelime ezberidir. Kelime hakimiyeti arttıkça öğrenilen dil bilgisi kuralları ve kalıpları çok daha gelişmiş seviyelerde kullanılabilir.

İngilizce öğrenmeye yeni başlamış olanlar ya da belli bir seviyeye ulaşmış olup ilerletmek isteyenlerin en çok vakit harcaması gereken konu kelime ezberidir ve bu çalışma çeşitli yollarla geliştirilebilir. Genellikle en zor mesele olarak görülen İngilizce kelime ezberi bu yazımızda bahsedeceğimiz ipuçları ile kolaylaştırılabilir ve hızlandırılabilir.

Kelime Defteri Tutmak

Kelime bilginizi arttırmak istiyorsanız ilk adımınız bir kelime defteri tutmaya başlamak olmalı. Kişinin aldığı İngilizce eğitiminin türü fark etmeksizin okuduğu metinler, izlediği diziler veya çözdüğü sorularda bilmediği kelimeleri işaretleyip bunları bir defterde toplaması çok faydalı olacaktır. Bu defterin bu kadar kritik olmasının en öne çıkan sebebi; kişinin bilmediği kelimeleri içeren kendine özel bir kaynak oluşturmasıdır. Bu deftere sık sık göz atmak oldukça verimli bir kelime çalışmasına dönüşebilmektedir. Zaman içinde eklenen yeni kelimelerle kelime defteriniz size özel kapsamlı bir sözlük haline gelecektir.

Ön Ek ve Son Eklere Çalışmak

İngilizce kelime yapılarının önüne veya sonuna eklenen, kelimelere belirli anlamlar katan ekler bulunmaktadır. Bu ekler kelimeye eklendiğinde olumsuzluk veya yoksunluk gibi anlamlar katabilmektedir.

Örneğin:

dependent – bağımlı / independent – bağımsız
careful – dikkatli / careless – dikkatsiz
comfort – rahat / discomfort – rahatsızlık

Ön ek ve son ekler aynı zamanda kelimelerin türleri hakkında ipucu verebilir. Bu ekler iyice öğrenildiğinde kelimelerin daha hızlı tanınmasını ve kolay çıkarımlarda bulunulmasını büyük ölçüde sağlayabilmektedir.

Mobil Uygulamalar Kullanmak

Dil öğreniminde özellikle kelime çalışmasını kolaylaştıracak birçok mobil uygulama geliştirilmiş durumda. Bu uygulamaların bazıları sanal kelime kartları oluşturmaya, hazır çalışmalar dışında kişinin kendine özel kelime quizleri, alıştırmaları ve keyifli kelime oyunları hazırlamasına olanak sunuyor. Quizlet ve Kahoot gibi uygulamalar bu konuda çok fazla avantaj sunuyor. Okuma yaparken ya da dizi izlerken daha hızlı ilerlemek isteyenler için ise Tureng veya SesliSözlük gibi direkt İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce çeviri sağlayan pratik mobil sözlükler de mevcut.

Dizi veya Filmlerdeki Alt Yazıları Takip Etmek

Kelime öğrenmenin en keyifli yolu dizi ve filmlerdeki alt yazıları takip etmektir. Bu çalışma özellikle konuşma dilinde sıkça kullanılan kalıpların ve kelimelerin öğrenilmesine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda içeriğe bağlı olarak belirli konu veya alanlara dair kritik terimlerin de öğrenilmesini mümkün kılar. Alt yazıları takip ederken bilinmeyen kelimeler not alınıp kelime defterine yazılabilir. Dizi ve filmlerde benzer kelimeleri tekrar tekrar duymak ve görmek kelime aşinalığını önemli ölçüde kuvvetlendirir ve dile hem işitsel hem de görsel anlamda maruz kalmak adına çok verimli bir fırsat oluşturur.

Okuma Parçalarından Kelime Çıkarmak

İngilizce kelime ezberlemeyi kolaylaştıran bir diğer ipucu da metinlerden kelime çıkarmaktır. İster bir haber kaynağı, ister bir kısa öykü, isterseniz de bu amaçla hazırlanmış kısa metinleri okuyarak metnin içinde bulunan bilmediğiniz kelimeleri önce metinden tahmin etmeye çalışıp, daha sonra sözlükten anlamlarına bakarak kelime defterinize geçirebilirsiniz.

Eğitimlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız