fbpx
Öngösterim Görseli

Yabancı Dil Öğrenme Sürecinde İngilizceyi Seçtiyseniz Sakınmanız Gereken Yanlışlar

Yabancı dil öğrenme sürecinde; dili ne kadar çok kurallarıyla düşünür ve o kuralları  uygulamaya çalışırsanız, o kadar kendinize güveninizi kaybeder ve konuşmaktan çekinirsiniz.

* İlk kuralınız, ilk ders gününüzden itibaren nasıl konuşacağınızı düşünmeden konuşmak olmalı.

Kendinize güvenmekten vazgeçmeyin ve eğer hata yapmazsanız, o hataların hiçbir zaman düzelmeyeceğini unutmayın. Unutmayın ki; bu yollardan ilk geçen siz değilsiniz.

* Yabancı dil öğrenmeyi görev ya da zorunluluk olarak hissetmeyin.

* Yabancı dil öğrenmenin yetenek olduğunu söyleyenler oluyor.

O zaman şöyle düşünebilirsiniz; DİL BİLMEYEN 1 İNSAN YOK ve o zaman hepimiz yetenekliyiz.

Anadilinizi öğrenirken nasıl öğrendiğinizi hatırlayabiliyor musunuz? Dilbilgisi kurallarıyla mı öğrendiniz veya yazarak mı başladınız kelime öğrenmeye? Tabi ki hayır J

* Soru sorun, merak edin, konuşurken çekinmeden konuşun;  anne babanız nasıl sizlerin kelime telaffuzunuzu düzeltiyorsa emin olun aynı özveriyi öğretmenleriniz gösterecektir sizlere.

 

* Eğer İngilizce öğrenirken Türkçe düşünüyorsanız, İngilizce öğrenirken hata yapıyorsunuz demektir. Türkçe düşünmek öğrenmenizi geciktirecektir. Bunun nedeni ise, iki dildeki farklı dilbilgisi kuralları, farklı cümle yapıları, farklı fiil çekimleri ve deyimler, atasözleridir. Sözlük kullanırken bile bizim önerimiz, İngilizceden İngilizceye çeviri yapan sözlükleri kullanmanız olacaktır.  Film ya da dizi seyrederken de aynı şekilde İngilizce altyazı ile seyretmenizi öneririz. Bunun nedeni ise dilimizin cümle yapısının İngilizceden farklı olması. Dinlerken, aynı zamanda okursanız, okuduğunuz ve dinlediğinizden de bir şey anlamanız zor olur. Onun yerine İngilizce dinleyip, İngilizce okursanız, dinlerken anlamadığınız ya da kaçırdığınız kelimeleri okuyarak yakalayabilirsiniz.

 

* İngilizce öğrenmeyi günler aylar veya yıllarla sınırlamayın. Eğer İngilizce eğitiminize başladıysanız, eğitimim ne kadar sürer sorusunu sormayın. Eğer bu işin içine girdiyseniz, artık hep kendinizi geliştirmeli, hep okumalı ve konuşmaya çalışmalısınız. Dil çok nankördür diye boşuna dememişler; onu hayatınıza bir sefer aldıysanız, bırakmayın, yoksa o sizi bırakacaktır.