fbpx
Öngösterim Görseli

YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

osym image

YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YDS nedir?

ÖSYM tarafından düzenlenen resmi yabancı dil seviye tespit sınavı olan YDS yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen, kamu personeline tanınan dil tazminatı hakkından faydalanmak isteyen ve terfi ve dış görevlendirme gibi amaçlar için yabancı dil bilgisini belgeleme ihtiyacı duyan özel sektör çalışanlarının girdiği bir sınavdır.

YDS 80 sorudan oluşur, sınav süresi 180 dakikadır.

YDS ne zaman yapılır?

YDS yılda iki defa ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılır. 2022 YDS tarihleri ÖSYM sınav takviminde 10 Nisan 2022 ve 23 Ekim 2022 olarak belirtilmiştir. 2023 sınav takvimi henüz ilan edilmemiştir.

YDS başvurusu nasıl yapılır?

YDS başvuruları ÖSYM şifresi olan adaylar için ÖSYM’nin resmi aday işlemleri sistemi olan ais.osym.gov.tr adresinden yapılabilir. ÖSYM şifresi olmayan adayların başvuru merkezlerinden sınav başvurusu yapmaları gerekmektedir.

ÖSYM sınav koordinatörlüğü merkezlerine şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.osym.gov.tr/TR,9279/koordinatorlukler.html

YDS başvuru ücreti ne kadar?

YDS başvuru ücreti yeni ÖSYM kılavuzunda 185 TL olarak belirtilmiştir. ais.osym.gov.tr üzerinden başvuru yaptıktan sonra odeme.osym.gov.tr sayfasından TC kimlik no ile veya banka kanalıyla ödeme yapılabilir. Belirtilen süre içinde ödeme yapılmayan başvurular geçersiz sayılır.

E-YDS nedir?

E-YDS ÖSYM’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan e-sınav merkezlerinde uyguladığı elektronik sınavdır. İçeriği YDS ile aynıdır. Tek fark sınav sorularının kitapçık ve optik üzerinden değil, bilgisayar programı üzerinden sunulmasıdır. E-YDS 2022 yılı içinde 13 defa düzenlenecektir. E-YDS ve YDS arasında içerik ve zorluk olarak hiçbir fark bulunmamaktadır. E-YDS başvuruları sadece online olarak odeme.osym.gov.tr sayfasından alınmaktadır.

YDS ve YÖKDİL farkı nedir?

Hem YDS hem de YÖKDİL ÖSYM tarafından düzenlenen 80 soruluk çoktan seçmeli yabancı dil seviye tespit sınavlarıdır. YDS hem akademik dil barajını geçmek hem de kamu personeli dil tazminatından faydalanmak için kullanılır. YÖKDİL ise sadece akademik dil barajı için kullanılabilir. YÖKDİL sınavı Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri olarak üç farklı kitapçıkta uygulanır. Adaylar diledikleri kitapçığı seçerek sınava girerler.

YDS puan hesaplama nasıl yapılır?

YDS kurallarına göre yanlışlar doğruları götürmez, her doğru 1,25 puan kabul edilir. YDS’de minimum geçerli not 50’dir. 50-59 arası puanlar E, 60-69 arası puanlar D, 70-79 arası puanlar C, 80-89 arası puanlar B, 90-100 arası puanlar A seviyesi olarak kabul edilir.

YDS sınav içeriği nedir?

YDS sınavında tamamı 5 şıklı olan kelime soruları, dil bilgisi soruları, okuduğunu anlama soruları, diyalog soruları ve çeviri soruları bulunmaktadır. YDS içinde konuşma, dinleme veya kompozisyon yazma soruları bulunmamaktadır.

Sınav soru dağılımı şu şekildedir:

1-6.sorular: Kelime soruları
7-16.sorular: Dil bilgisi soruları
17-26.sorular: Parça içi boşluk doldurma soruları (Cloze test)
27-36.sorular: Cümle tamamlama soruları
37-42.sorular: Çeviri soruları
43-62.sorular: Okuma parçası soruları
63-67.sorular: Diyalog tamamlama soruları
68-71.sorular: Anlamca yakın cümleyi bulma soruları
72-75.sorular: Paragraf tamamlama soruları
76-80.sorular: Anlam bozan cümleyi bulma soruları

YDS önceki yıllar çıkmış soru kitapçıklarına şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.osym.gov.tr/TR,15073/yds-cikmis-sorular.html

YDS’de nasıl yüksek puan alınır?

YDS’de yüksek puan almak için hem çok iyi bir akademik kelime ve dil bilgisi hakimiyeti hem de soru çözme becerisi gerekmektedir. Soru tiplerini çok iyi tanıyan ve çıkmış soruları iyi çalışan adaylar çok yüksek puanlara ulaşabilmektedir. Bunun için akademik sınav alanında tecrübeli bir eğitim kurumunda YDS kursu almak çok önemlidir.

Dilko 45 yıllık tecrübesi ile YDS alanında çok nitelikli bir eğitim sunmaktadır. Kelime ve dil bilgisi konu anlatım derslerine ek olarak sınıfta yapılan soru çözüm teknikleri dersleri ile çıkmış sorular tek tek incelenir ve kursiyerlerin soruları hızlıca çözmesi amaçlanır. Kursiyerlere işlerine yaramayacak yoğun bilgiler yerine soruları nasıl incelemeleri gerektiği hakkında bilgi verilir. Binlerce adayın istediği puana ulaşmasını sağlamış Dilko şubelerinde YDS – YÖKDİL dersleri sınav uzmanı ve kitap yazarı öğretmenler tarafından verilmektedir.

YDS’de yüksek puan almak için yapılacak ana çalışmalar şunlardır:

-Tenses, Modals, Conjunctions, Prepositions gibi dil bilgisi konularını uzman bir eğitmenden dinlemek
-Akademik kelime listelerinden düzenli olarak kelime ezber çalışması yapmak
-Dergiler, makaleler gibi kaynaklardan düzenli okumalar yapmak
-YDS soru bankalarından ve çıkmış soru kitapçıklarından düzenli soru çözmek ve uzman eğitmenlerin soru çözüm teknikleri derslerine katılmak

YDS kursları hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Dilko şubelerinde başlayacak olan YDS – YÖKDİL eğitimleri hakkında bu linkte bulunan iletişim formumuzu doldurarak hızlıca bilgi alabilir ve avantajlı fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.