fbpx
Öngösterim Görseli

Populer Sosyal Medyaların İsimlerinin Anlamları

Popüler Sosyal Medya Uygulamalarının İsimleri Ne Anlama Geliyor?

Sosyal medya uygulamaları artık hepimizin hayatının merkezinde! Herkesin en az bir, hatta birkaç sosyal medya uygulamasında hesabı var bu hesaplar hayatımıza renk katıyor. Kimimiz sosyal hayatında ayrı, iş hayatında ayrı hesaplar bile kullanabiliyoruz.

Tamamı kullanıcılar için Türkçe dil desteği sunsa da, pek çoğu Amerika’da geliştirilen bu uygulamaların isimleri ve yapıları da haliyle İngilizce oluyor.

Peki İngilizce kelimelerden oluşan bu uygulamaların isimlerinin anlamlarını hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda size bu isimlerin hikayelerini anlatmak istedik.

  1. FACEBOOK İsminin Anlamı Nedir?

 

 

Lise ve üniversitede mezun olduktan sonra, mezunlara içinde hem o döneme ait öğrencilerin fotoğraflarının bulunduğu, hem de herkesin birbirine küçük notlar yazdığı bir yıllık verildiğini biliyoruz. İşte Facebook kelimesi de aslında o yıllık anlamına geliyor. Dilimize yüz kitabı gibi çevrilebilecek Facebook kelimesinin anlamı, mezun olduğunuz okuldaki yüzleri tek tek görebileceğiniz bir yıllık gibi, tanıdığınız ve bağlantıda olduğunuz insanları bulmaya yardımcı olma özelliği nedeniyle verilmiş.

2004’te Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’nde okurken Facebook’u kurduğunda, amacı Harvard ve o bölgedeki üniversitelerin öğrenci ve mezunlarının tanışmasını kolaylaştırmaktı. Bu yüzden sitenin adını da bunu fiziksel olarak yapmaya yarayan “yıllık” kitabından esinlenerek Facebook koymuştu.

  1. INSTAGRAM İsminin Anlamı

 

 

Sosyal medya dünyasında belki içinde en çok vakit geçirdiğimiz fotoğraf bazlı uygulama Instagram’ın hikayesi ise iki kelimenin birleşiminden geliyor. Polaroid marka, şipşak fotoğraf makinelerini hatırlarsınız. Derhal baskı alınabilen bu kameralara İngilizce’de “Instant Camera” (anlık fotoğraf makinesi) deniyor. Bu ifadeden alınan “insta”, telgraf, telgraf mesajı anlamına gelen “telegram” kelimesinin ikinci kısmındaki gram ile birleşiyor ve anlık fotoğraf çekip göndermek anlamına gelen yeni bir ifade yaratılmış oluyor: Instagram!

 

  1. TWITTER İsmi Ne Anlama Geliyor?

 

 

Gazetecilerin çok aktif olduğu ve hatta politikacıların resmî açıklamalarını yapmak için kullandığı mikro blog sitesi Twitter da gerek dünyada gerek ülkemizde etkinliği giderek artan uygulamalardan biri. Twitter kelimesi aslında “kuş ötüşü” demek. Twitter’ın ana ürünü olan “tweet” ise kelime anlamı olarak dilimizdeki “cik cik” gibi kuş ötüş sesine karşılık geliyor.

Kuş ötüşü ile hem haberci kuş imgesine, hem de “cik cik” gibi kısa bir ötüş ile Twitter’ın kuruluşundaki 140 karakterlik kısa mesaj paylaşımına vurgu yapılıyor. Twitter kullanıma ilk açıldığında fotoğraf veya video paylaşımı olmadan sadece 140 karakterlik mesajlar paylaşımına izin veriliyordu.

 

  1. SNAPCHAT  İsmi Ne Anlatıyor?


 

 

Sırada gençlerin gözdesi Snapchat var! 24 saat sonra silinen fotoğraf mesajları yayınlayarak kullandığımız Snapchat’in de anlamı iki kelimenin paylaşımına dayanıyor. Hızlı fotoğraf anlamında Türkçe’de kullandığımız şipşak kelimesinin İngilizce karşılığı “snapshot” olarak geçiyor. Snap buradan geliyor ve uygulamanın sohbet özelliğine gönderme yapan chat ile birleşiyor ve “şipşak fotoğraf ve sohbet” anlamına gelen Snapchat ismi yaratılmış oluyor.