fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Konuşmamı Nasıl Geliştirebilirim?

Bu soru herhalde Türkiye’de en sık sorulan sorulardan biridir. Bununla ilgili sizlere birkaç önerimiz olacak. 

İngilizce Daha Çok Okuyun

via GIPHY

Ne kadar çok okursanız yeni kelimeler ve ifadeler keşfedersiniz. Okudukça, kelimeleri farklı anlamlarıyla farklı cümleler içinde görme şansını yakalarsınız.

Anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır elbet. Okurken cümle içinde kelimenin ne anlama geleceğini tahmin etmeye çalışacak ve kelime, ilerleyen sayfalarda yeniden karşınıza çıktığında onu hatırlayacak ve kelimenin anlamını artık biliyor olacaksınız, hem de hiç ezberlemeden.

Okuyacağınız kitabı seçerken ilgi alanınız olanı ve sizin için seviye olarak uygun olanı tercih etmelisiniz. Kitap tercih etmeyenler için de birkaç önerimiz var tabii; o da İnternet! İnternet artık her bilgiye kolayca ulaşmamızı sağlıyor, yeter ki onu doğru kullanalım ve içinde kaybolmadan doğru kaynaklara ulaşalım.

İlginizi çekecek makaleler, blog sayfaları BIR TIK uzağınızda! İçlerinden, merak ettiğiniz birini seçip sık kullanılanlar sayfalarınıza ekleyin.

Burada tavsiyemiz, bir makalenizi bitirmeden bir diğerine geçmemeniz olacaktır. Hatta kendinize hedef koyun mesela her hafta bir veya birkaç makale gibi.

 

Daha Çok İngilizce Dinleyin

İyi İletişim Kurmak İyi Bir Dinleyici Olmaktan Geçer Bunu Unutmayın! 

İngilizce artık size hiç de uzak değil hatta evinizde, salonunuzda.

Televizyonda birçok yabancı kanalda haber dinleyebilir, belgesel seyredebilir sürükleyici eğlenceli dizileri takip edebilirsiniz.

Bunları yaparken altyazı tercihiniz var ise kesinlikle İngilizce olmalı. Siz farkına varmadan hem dinleyip hem de altyazıyla kaçırdığınız yerleri beyniniz tamamlıyor ve böylece kelimeye kulak aşinalığınız oluşuyor ve bir dahaki seferde kelimeyi duyup anlıyorsunuz.

Televizyon seyretmeye vakti olmayanlara da bir önerimiz olacak; akıllı telefonlar! Artık hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonları elimizden düşürmüyoruz. Facebook, Instagram, Twitter da harcadığımız dakikaları belki de saatleri düşünün ve şimdi onlara ayırdığınız vaktin sadece bir kısmını İngilizceye ayırmaya başlayın.

Spotify uygulamasını da bilmeyen duymayan kalmamıştır. Buradan yalnızca müzik dinlemiyor aynı zamanda İngilizcenizi geliştirebiliyorsunuz. Evet şimdi, uygulamada Podcast’lere (müzik, video akışı) bir göz atın, ilginizi çeken bir tanesini dinlemeye başlayın. 

İngilizce Olarak Kendi Kendinize Konuşun

Evet belki kulağa gülünç gelebilir ama sesli konuşmak, akıcı konuşmaya ve telaffuzunuzu düzeltmeye yardımcı olur.

Kendi kendinizle, duşta, arabada, bulaşık yıkarken, sahilde yürürken yalnız olduğunuz her an konuşabilirsiniz.   İngilizce şarkı söyleyin, düşüncelerinizi, fikirlerinizi basit kelimeler ve cümlelerle ifade edin. Örneğin, izlediğiniz bir filmin aklınızda kalan repliğini sesli söyleyin, hatta o rolü İngilizce oynamaya çalışın. Göreceksiniz, farkında olmadan telaffuzunuz gelişecek.

Konuşma Derslerine Katılın

 Belirli bir seviyeye gelmiş kursiyerlerimize önerdiğimiz konuşma kulüplerinden  (Speaking Activity Classes) sizler de faydalanabilirsiniz. Konuşma kulüplerinin öğrencilerimize faydası, bildikleri, öğrendikleri bilgileri güncel tutmaya ve hatta yeni kelimelerle de geliştirmeye yarıyor. Konuşma kulüplerinde ders kitabı yok devam zorunluluğu da yok.            Bundan dolayı kursiyerlerimiz derslere hazırlıksız gelme kaygısı yaşamadan girerler.  Konuşma sınıflarının bir diğer yararı da kursiyerin anadili İngilizce olan yabancı eğitmenlerle bu aktiviteyi yapacak olmalarıdır.

Yabancı Arkadaşlar Edinin

Bir zamanlar annelerimiz babalarımız İngilizcelerini geliştirmek için yabancı ülkelerden mektup arkadaşları edinirlermiş. Düşünün bir mektup yazıyorsunuz yolluyorsunuz ve en iyi ihtimalle mektup arkadaşınızın yanıtı 1 ay sonra size ulaşıyor. Sürdürülebilirliği gerçekten de zor olsa da tek şanları buymuş.

Artık günümüzde her şey o kadar kolay ve hızlıyken bunu iyi değerlendirmek gerekir diye düşünüp size bu konuda da birkaç öneri vermek istiyoruz. www.meetup.comwww.easylanguageexchange.com, www.lingoglobe.com gibi siteler tam da bu amaca uygun. İngilizcenizi, yeni edineceğiniz arkadaşlarınızla eğlenerek geliştirebilirsiniz.