fbpx
Öngösterim Görseli

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular ve Yanıtları

pasaport kontrolünde sorulan sorular

Pasaportlar alındı. Vize başvurusunu yaptın, vizen de geldi, artık yurtdışına çıkmaya hazırsın.

pasaport kontrolünde sorulan sorular sorular seni endişelendiriyor mu?

Merak etme! Sorular hep aynı, vermen beklenen yanıtlar da kısa ve öz olacak. Haydi şimdi Pasaport kontrol noktasında memurdan gelebilecek sorulara birlikte yanıt verelim.

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular Ve Yanıtları

Yurtdışında pasaport kontrolünde sorulan sorular İngilizce olacak, tedirgin olmanıza gerek yok sizler için hepsini yazdık.

  1. Passport and Landing Card Please? “Pasaport ve İniş Kartı Lütfen?”

Bu soruyu duyduğunda pasaport ve iniş kartını vermen yeterli olacak. Pasaportunuzu uzatırken

‘’Sure, here it is.” (Tabi ki işte burada) diyebilirsiniz.

  1. What Is the purpose of your trip? “Seyahat amacınız nedir?”

Bu soru en sık sorulan sorudur.  Bu soruya doğru şekilde yanıt vermeniz gerekir. Vize başvurunuz esnasında nasıl başvurduysanız o yanıtı vermeniz gerekecek. En yaygın durumları göz önünde bulunduracak olursak, seyahatiniz iş amaçlı olabilir. O zaman bu soruya yanıtınız  ‘’for business’’ olacak.  Eğer sadece turistik ise ‘’for vacation’’,  öğrenciyseniz ve okumaya gidiyorsanız  ‘’to study’’ diyebilirsiniz.

  1. Where Will You Be Staying? “Nerede kalacaksınız?

Bu soru da yüksek ihtimalle pasaport kontrolde memur tarafından sorulacaktır.  Önerimiz adres bilgisinin çıktısını alın ve memura okuyun ya da hazırladığınız adres kağıdını memura uzatın.

  1. What Is Your Occupation? “Ne işle uğraşıyorsunuz?”

Bu da hızlıca yanıt verilmesi gereken bir soru. Siz ne kadar emin şekilde yanıt verirseniz bu sorunun devamı gelmeyecektir.  Bundan dolayı siz mesleğinizin İngilizce çevirisine pasaport kontrolden önce bakın ve mümkünse mesleğinize dair birkaç cümleniz de hazır olsun. Detay istenmedikçe sadece mesleğinizi söylemeniz yeterli.

  1. Do you have anything to declare? “Üzerinizde bildirmek isteyeceğiniz bir şeyiniz var mı?

Seyahatinizde yanınıza aldığınız yiyecek içecekler, ya da üzerinizde belli miktarın üzerinde değerli bir eşya ve yüksek miktarda nakit parayı yurtdışına girişte deklare etmeniz gerekebilir. Her ülkenin kuralları farklı olacağından bu konuyu seyahatinizden önce araştırıp yanıtını da önceden hazırlamanız gerekebilir.

Tebrikler! Pasaport Kontrolünü Geçtiniz İyi tatiller!