fbpx
Öngösterim Görseli

Mart 2023 – Edebiyat, Kültür ve Sanat Programı

doga bahceler dusler

EDEBİYAT, KÜLTÜR ve SANAT PROGRAMI – Mart 2023

EDEBİYAT

KİTAPLAR

 • Susie Hodge, Sanatçı Kadınların Kısa Öyküsü: Kadın sanatçıların erkek sanatçılarla eşit konumda değerlendirilmek üzere verdiği mücadelelerle yeteneklerini resmi sanat eğitimi dahi almadan geliştirme çabalarını, Rönesans’dan başlayarak farklı akımlar ve temalar üzerinden kadın sanatçıları tanımamızı sağlayan bir kitap olma özelliği taşıyor.

 

 • Antonio Tabucchi, Gittikçe Geç Olmakta: Güncel İtalyan edebiyatının önemli eserlerinden Gittikçe Geç Olmakta, görünürde mektup türünde bir öyküler bütünü. Her biri ayrı bir erkek tarafından ayrı bir kadına yazılan ama yollanıp yollanmadığı bilinmeyen birbirinden bağımsız on yedi mektubu içinde barındırıyor.

 

 • Rollo May, Yaratma Cesareti: Varoluşçu psikoterapinin en önemli isimlerinden Rollo May’in temel kitaplarından Yaratma Cesareti, yaratıcılık konusunu psikoloji, felsefe ve sanat üzerinden ele alarak yeni bir cesaret biçimi önerisiyle bireye önemli katkılarda bulunuyor.

 

 • Soren Kierkegaard, Sevginin İşleri: Danimarkalı filozof Kierkegaard’ın 1847 yılında yayımlanan kitabında çeşitli sorular üzerinden sevgi konusu işleniyor. Kierkegaard kitabında beşeri sevgi kadar insan yapısına has diğer vasıfları da mercek altına yatırıyor. Bu özelliğiyle kitap, güncelliğini hala koruyor.

 

 • Beyhan Budak, Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama: Psikolog Beyhan Budak’ın kitabı, yaşam yolculuğuna odaklanmaya, bu yolculuk sırasındaki kaybedişlerin güçsüzlük olarak nitelendirilemeyeceğine vurgu yapıyor. Psikolojik farkındalığın arttırılmasını ve öz şefkat kavramına yoğunlaşılmasını hedefleyen önemli bir kişisel gelişim kitabı olarak karşımıza çıkıyor.

 

KÜLTÜR / SANAT

TİYATRO

 • Turgenyev’in Babalar ve Oğullar oyunu, Tiyatro Pera Istanbul’da, 3 ve 5 Mart tarihlerinde seyirciyle buluşuyor.

 

 • Kişisel bir yolculuğun belgesi olarak Uyandığımda Sesim Yoktu, baskı gören ve baskıda kendini keşfeden, korkularından dolayı kendini ifade etmekte zorlanan, sesleri kısılmış kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunudur. Uyandığımda Sesim Yoktu, 7 Mart’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 17 Mart’da ise Koma Sahnesi’nde izlenebilir.

 

 • Ölün Bizi Ayırana Dek, Hakan Yılmaz, Ebru Cündebeyoğlu ve Volkan Aktan’ın kadrosunda yer aldığı tiyatro oyunu, 14 Mart’da Trump Sahne, 19 Mart’da ise Duru Tiyatro Watergarden Performans Merkezi’nde seyirciyle buluşuyor olacak.

 

 • Kadın hakları hareketi, edebiyat ve fikir dünyasındaki öncülüğüyle tarihe geçmiş, Türkiye’de kadın meselesini konu edinen ilk kadın romancı olan Fatma Aliye Hanım’ın hayatı, Türkiye’nin ilk profesyonel feminist tiyatro topluluğu Tiyatro Boyalı Kuş’un Aliye, Bir Kadın adlı yapımıyla 31 Mart tarihinde Cevahir Salon B’de sahneleniyor olacak.

 

 

SERGİLER

 • Kirkor Sahakoğlu’nun Paperworks sergisi, sanatçının yaşadığımız ve aklımızda yer eden olağandışı süreçleri kağıda sığınarak yarattığı bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Sahakoğlu bu seriyi dönemin tanıkları olarak kağıt ile kayıt altına aldığını söylüyor. Sergi, 10 Mart – 1 Mayıs tarihleri arasında Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında görülebilir.

 

 • Halil Vurucuoğlu’nun Hem Var Hem Yokmuş Gibi adlı kişisel sergisinde sanatçının kendi geliştirdiği kağıt kesme ve kağıt katmanlarını yırtma tekniğini kullanıyor. Sergi, izleyiciyi içinde bulunduğumuz ekolojik krizin hem yerel hem küresel olarak anlamda bir sorun oluşundan hareketle; doğa, çevre ve bunların üzerindeki insan etkisini sorgulamaya itiyor. 17 Mart – 22 Nisan tarihleri arasında sergi, Anna Laudel Galeri’de ziyaret edilebilir.

 

 • Yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado’nun Pernod Ricard Türkiye ana sponsorluğunda hayata geçirdiği Original by Nature adlı sergisi, iklim krizi karşısında kentsel tarım önerisine yoğunlaşıyor. Sergi, cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan, dijital sanatçı Ecem Dilan Köse ve sürdürülebilir üretimi odak alan Ek Biç Ye İç sosyal girişiminin imzasını taşıyor. Sergi, 22 Mart‘a kadar, Akaretler Sıraevler No:19’da görülebilir.

 

 • İzmir’den sonra İstanbul’da da sanatseverlerle buluşan Arkas Sanat Merkezi ile Elgiz Müzesi’nin karşılıklı iş birliğiyle sonuçlanan Doğa, Bahçeler, Düşler sergisi Türk ve yabancı sanatçıların ürettiği tablolardan heykellere, duvar halılarından cam eserlere uzanan bir seçki izleyici karşısına çıkıyor. Rönesans’tan 20. yüzyıla kadarki dönemde, sanatsal üretimin geçirdiği değişim ile doğa ve insan arasındaki ilişkiye dikkat çekmeyi amaçlayan sergi, doğanın, tarih boyunca sanatın en büyük ilham kaynaklarından biri olduğunu gözler önüne seriyor. İzleyiciyi sanatın vazgeçilmezi olan doğayı ve bahçeleri konu alan bu serginin parçası olmaya davet eden sergi, 3 Mart‘tan itibaren Elgiz Müzesi’nde görülebilir.

 

 • Haluk Akakçe’nin Made in Love sergisi sanatçının beş yıl aradan sonra İstanbul’da gerçekleşen ilk sergisidir. Akaretler ve Sevil Dolmacı Art Gallery iş birliğiyle Akaretler Sıraevler No:37-39’da gerçekleşen sergide Akakçe teknoloji ve insan ilişkisini inceleyerek zaman zaman da biyoloji, geometri ve mimariye göndermeler yapıyor. Multidisipliner çalışmalarında farklı teknik ve materyallerden yararlanan sanatçının sergisi 3 – 22 Mart tarihleri arasında görülebilir.

 

KONSERLER

 • Rock müziğin yeni soluğu Dekadans grubu, 4 Mart tarihinde The Wall Saloon & Performance Istanbul’da sahne alacak!
 • İş Sanat’ın kariyerlerinin başındaki müzisyenlere sahne tecrübesiyle destek olmak amacıyla oluşturduğu Parlayan Yıldızlar konser serisinde Parlayan Yıldızlar, 7 Mart’da İş Kuleleri Salonu’nda dinleyicisiyle buluşuyor olacak!
 • Elektro-pop, Dream pop müzik tarzıyla sevenlerine bir melankoli gecesi yaşatacak olan Ghostly Kisses, 10 Mart tarihinde Maximum Uniq Box’ta!
 • Relax, Take It Easy parçasıyla tanıdığımız Mika, 17 Mart tarihinde Küçükçiftlik Park’da konser veriyor!
 • Türkiye’nin caz sahnesinin önemli isimlerini bir araya getiren Ferit Odman Quintet, Zorlu PSM Touché’de 22 Mart tarihinde dinleyenleriyle buluşacak!
 • Kings & Queens of Opera, Zorlu PSM’de ! Diana Damrau ile Fransız bas Nicolas Testé, Pavel Baleff’in şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile 25 Mart tarihinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde!

 

NEMA

 • Drama türünde, bir dostluğun hikayesini anlatan, Felix van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch yönetmenliğindeki Le Otto Montagne (Sekiz Dağ), 24 Mart tarihinde sinemalarda!
 • Chad Stahelski yönetmenliğinde çekilen ve Keanu Reeves’in başrolünde olduğu John Wick 4, 24 Mart’da vizyona giriyor!
 • Michael Jacobs yönetmen koltuğunda olduğu ve Emma Roberts, Susan Sarandon, Richard Gere, Luke Bracey, Diane Keaton gibi ünlü oyuncuların kadrosunda yer aldığı romantik komedi filmi Maybe I do, 31 Mart’da sinemalarda izleyiciyle buluşuyor!
 • Yönetmen Kirill Serebrennikov’un biyografik drama türündeki Tchaikovsky’s Wife filmi, Rus besteci Tchaikovsky ile eşi Antonina Milyukova arasındaki çalkantılı ilişkiyi konu alıyor. Film, 31 Mart tarihinde sinemalarda!

 

PODCAST

Spotify’da Türkçe dinleyebileceğiniz bir podcast kanalı :

Tarih Köşesi: Dünya tarihini sesli anlatımlarla öğrenmenize olanak sağlayan, genel kültür gelişimi için önemli olan bu podcast kanalını dinleyebilirsiniz.

 

Spotify’da İngilizce dinleyebileceğiniz bir podcast kanalı :

Thinking in English: Orta seviyeden ileri seviyeye kadar tüm İngilizce dil öğrencilerine uygun, eğitici ve öğretici bu podcast kanalını takip edebilirsiniz.

 

Hazırlayan: Nazperi YILMAZ

 

MARCH 2023 LITERATURE, CULTURE & ART PROGRAM

LITERATURE

BOOKS

 • Susie Hodge, The Short Story of Women Artists: It is a book that allows us to get to know women artists through different movements starting from Renaissance and through different themes. It tells us the struggles of female artists to be evaluated on an equal footing with male artists and their efforts to develop their talents without even having formal art education.

 

 • Antonio Tabucchi, Time Ages in a Hurry: One of the most important works of contemporary Italian literature Time Ages in a Hurry, is a collection of ostensibly epistolary stories. It contains seventeen independent letters, each of which was written by a different man to a different woman.

 

 • Rollo May, the Courage to Create: Rollo May is one of the most important person in existential psychotherapy. his one of the main books Courage to Create makes significant contributions to the individual with a proposal for a new form of courage by addressing the subject of creativity through psychology, philosophy and art.

 

 • Soren Kierkegaard, Works of Love: In the book of Danish philosopher Kierkegaard published in 1847, the subject of love is discussed through various questions. In his book, Kierkegaard examines other qualities unique to human nature as well as human love. With this feature, the book still maintains its up-to-dateness.

 

 • Beyhan Budak, Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama: Psychologist Beyhan Budak’s book focuses on the journey of life and on losing during this journey. According to Budak, losing cannot be described as weakness. The book aims to increase psychological awareness and focuses on the concept of self-compassion prioritizing personal development.

 

ART AND CULTURE

THEATRE

 • A play based on Turgenyev’s novel Fathers and Children will meet the audience at the Theater Pera Istanbul on March 3rd and 5th.

 

 • As the document of a personal journey, Uyandığımda Sesim Yoktu, is a rebellious play written for the rights of women who are oppressed and who discover themselves under pressure, who have difficulty expressing themselves due to their fears and whose voices have been silenced. Uyandığımda Sesim Yoktu will be at Caddebostan Cultural Center on March 7th and at Koma Stage on March 17th.

 

 • The play Ölün Bizi Ayırana Dek in which Hakan Yılmaz, Ebru Cündebeyoğlu and Volkan Aktan take part, will meet with the audience on March 14th at Trump Stage and on March 19th at Duru Theater Watergarden Performance Center.

 

 • The life of Fatma Aliye Hanım will be staged by Turkey’s first professional feminist theater group Theater Boyalı Kuş’s production as Aliye, Bir Kadın. Fatma Aliye Hanım went down in history with her pioneering in the women’s rights movement, literature and the world of ideas, and is the first woman novelist in Turkey to focus on women’s issues. Aliye, Bir Kadın will be at Cevahir Salon B on March 31st.

 

EXHIBITIONS

 • Kirkor Sahakoğlu’s Paperworks exhibition, the artist presents us as a series in which he transfers to paper the extraordinary processes that we experience and that haunt our minds. Sahakoğlu says that he recorded this series on paper as witnesses of the period. The exhibition can be seen at the venue of Gallery 77 in Karaköy between March 10th and May 1st.

 

 • In Halil Vurucuoğlu’s solo exhibition, Hem Var Hem Yokmuş Gibi, he uses the technique of cutting paper and tearing the layers of paper, developed by the artist himself. The exhibition draws attention to the ecological crisis as a problem both locally and globally. Based on this situation, it makes the viewer to question the nature, the environment and the human impact on all of these. The exhibition can be visited at Anna Laudel Gallery between March 17th and April 22nd.

 

 • The exhibition Original by Nature, realized by Mercado, a new generation art and design platform, with the main sponsorship of Pernod Ricard Turkey, focuses on the proposal of urban agriculture in the face of the climate crisis. The exhibition bears the signature of glass artist Egemen Kemal Vuruşan, digital artist Ecem Dilan Köse and Ek Biç Ye İç social initiative focusing on sustainable production. The exhibition can be seen at Akaretler Sıraevler No:19 until March 22nd.

 

 • Doğa, Bahçeler, Düşler exhibition, where we see the mutual cooperation of Arkas Art Center and Elgiz Museum, will meet art lovers in Istanbul after Izmir. The expo presents a selection ranging from paintings to sculptures, from tapestries to glass works produced by Turkish and foreign artists. Aiming to draw attention to the change in artistic production from the Renaissance to the 20th century and the relationship between nature and human being, the exhibition reveals that nature has been one of the greatest sources of inspiration for art throughout history. The exhibition can be seen at the Elgiz Museum as of March 3rd.

 

 • Haluk Akakçe’s exhibition Made in Love is the artist’s first exhibition in Istanbul after five years. In the exhibition held at Akaretler Sıraevler No:37-39 in collaboration with Akaretler and Sevil Dolmacı Art Gallery, Akakçe examines the relationship between technology and human, and makes references to biology, geometry and architecture from time to time. In the exhibit, Akakçe uses different techniques and materials. It can be seen between March 3rd and 22nd.

 

CONCERTS

 • The band Dekadans, the new breath of rock music, will take the stage at The Wall Saloon & Performance Istanbul on March 4th!
 • Parlayan Yıldızlar concert series, created by İş Sanat to support musicians at the beginning of their careers will meet with its listeners at İş Kuleleri Hall on March 7th!
 • Ghostly Kisses, will give the audience a night of melancholy with its electro-pop and Dream pop music style. The concert will be at Maximum Uniq Box on March 10th!
 • Mika, whom we know with his song Relax, Take It Easy, will give a concert at Küçükçiftlik Park on March 17th!
 • Bringing together the important artists of Turkey’s jazz scene, Ferit Odman Quintet will meet the audience on March 22nd at Zorlu PSM Touché!
 • Kings & Queens of Opera will be at Zorlu PSM! Diana Damrau and French bass Nicolas Testé will be at Zorlu PSM Turkcell Stage on March 25th with the Bilkent Symphony Orchestra conducted by Pavel Baleff!

 

CINEMA

 • Le Otto Montagne (Eight Mountains) directed by Felix van Groeningen and Charlotte Vandermeersch, which tells the story of a friendship in the drama genre, will be in cinemas on March 24th.
 • John Wick 4, directed by Chad Stahelski and starring Keanu Reeves, will be released on March 24th.
 • Maybe I Do, a romantic comedy movie directed by Michael Jacobs and starring famous actors such as Emma Roberts, Susan Sarandon, Richard Gere, Luke Bracey, Diane Keaton, meets the audience in cinemas on March 31st.
 • Director Kirill Serebrennikov’s biographical drama Tchaikovsky’s Wife is about the turbulent relationship between Russian composer Tchaikovsky and his wife Antonina Milyukova. The movie hits theaters on March 31st.

 

PODCAST

A podcast channel you can listen to in Turkish on Spotify:

Tarih Köşesi: This podcast channel, which allows you to learn the history of the world with audio narration is important for the development of general knowledge.

 

A podcast channel you can listen to in English on Spotify:

Thinking in English: You can follow this educational and instructive podcast channel, suitable for all English language learners from intermediate to advanced.

 

Prepared by: Nazperi YILMAZ