fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Mülakatta En Sık Karşılaşılan Sorular

İngilizce mülakatta en sık karşılaşılan soruları ve yanıtları

İngilizce Mülakatta Soruları Ve Yanıtları

Zaman zaman kursiyerlerimizden gelen taleplere göre özellikle İngilizce mülakatlar için özel eğitim programları da veriyoruz.
Bu yazımızda, sizlerle İngilizce mülakatınız öncesinde stresinizi ve endişenizi azaltmanız için karşınıza çıkabilecek bazı sorular ve yanıtlarını paylaşacağız.

  1. ‘’Tell me about yourself’’

 “Bana biraz kendinden bahsedebilir misiniz?” 

Türkçe’de de sıkça karşılaşılan bir mülakat sorusudur.

Bu soruya cevap olarak adayların geçmişten bugüne hangi şirkette hangi pozisyonda çalıştığından ve ne görevler aldığından bahsettiğini gözlemlemekteyiz.  Bunun yerine kendinize ait sevdiğiniz güçlü yönlerinizden bahsedebilir ve geçmiş kariyerinizi de özetleyerek anlatabilirsiniz.

Örnek Cevap

I had been working for 4 years in a Supermarket Chain as a Supervisor. It was a good opportunity to understand my greatest strength is personal management. When my employees express their needs, I listen to them and understand what they want. As a supervisor, I perform effectiveness and understanding when my employees work for my team. I encourage them to develop right methods and help them to reach their new goals.

Marketler zincirinde yönetici olarak 4 sene boyunca çalıştım. Burada çalışmak en güçlü özelliğim olan insan yönetimi becerimi fark etmeme büyük fayda sağladı. Ne zaman çalışanlarım ihtiyaçlarını iletse onları dinledim ve ne istediklerini anladım. Onların yöneticisi olarak çalışanlarımın ekibimiz için çalışırken ben de verimlilik ve anlayış gösterdim. Onların doğru yöntemleri kullanmasını destekledim ve hedeflerine ulaşmasına destek oldum.

 

  1. Why do you want to work here?” (or for us)

Neden burada (bizimle) çalışmak istiyorsun? 

Bu soruya yanıtınız genellemelerle sınırlı olmamalıdır.

The pay is good / I need a job / This is a great place to work ( maaş iyi /işe ihtiyacım var/ Burası çalışmak için harika bir yer) gibi cevaplar size o işi almanızda çok yardımcı olmayacaktır.

İnsan kaynakları direktörleri bu soruyla başvurduğunuz şirketi ne kadar tanıdığınızı ölçer ve elbette sizin bu şirkete ne değer katacağınızı da bilmek ister.  Bu sorunun altındaki gizli soru aslında siz bu şirketi ne kadar tanıyorsunuz sorusudur.

O zaman bu soruyla karşılaşabileceğinizi de düşünerek mülakat öncesinde şirketle ilgili bir araştırma yapmanızı öneririz. Bunu ister google arama motorundan, isterseniz direk şirketin websitesindeki hakkımızda bölümünden yapabilirsiniz. Bu bilgileri vereceğiniz yanıt içinde kullanmalısınız.

Örneğin çalışmak istediğiniz şirket bir online mağaza ve siz de bu şirketin müşteri hizmetleri bölümüne başvurdunuz.

Örnek Cevap

This company X  is well known as an online shopping platform and when I search for the reviews of customers about the company X , I saw that you solve the problems very quickly and efficiently. 

I would like to be part of a well-known and reliable company.

X şirketi  iyi biline bir online satış platformu ve internette müşteri yorumlarına baktığımda problemlerin hızlıca ve etkili biçimde  çözümlendiğini gördüm. Ben de böyle iyi bilinen ve güvenilir bir şirketin parçası olmak isterim.

 

  1. Explain your ”

Güçlü yanlarınızı anlatın

Güçlü yanlarınızı düşünün bunları not alın ve mülakat öncesi gelecek bu soruya yanıtınız hazır olsun. Çünkü bu soruyla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek.

Birkaç güçlü özelliği sizlerle paylaşıyoruz. Siz de güçlü yönlerinizi tespit edip bu tespitlerinizi yaşamış olduğunuz olaylarla anlatarak güçlendirebilirsiniz.

Örnek Cevaplar

I think one of my greatest strengths is my being a problem solver. I have the ability to see a situation from different perspectives. This ability at work always lets me see the problem quickly and deal with it.  Another one is my strong work ethic. I am dedicated to completing the tasks but not complaining about the process.

Sanırım güçlü yönlerimden biri problem çözme yeteneğim. Bir probleme farklı perspektiflerden bakabiliyorum. Bu özellik de benim iş hayatımda problemi hızlıca fark edip üstesinden gelememe yardımcı oluyor. Başka bir güçlü yönüm ise güçlü iş ahlakım. Bir vazifeyi tamamlamaya kendimi adarım ama hiçbir zaman süreçten şikayet etmem.

Doğuştan liderlik vasfım var.

Her zaman grup çalışmalarını tercih ederim, işbirlikçiyim.

Aksaklıkları saptayıp çözümlerim.

Başkalarının telkinlerine gerek duymadan kendi kendimi motive ederim.

 

  1. What are your weaknesses?”

Zayıf yönleriniz neler?

Bu soruya yanıt vermek gerçekten de zor. Kim kendisi hakkında olumsuz şeyler anlatabilir ki? Özellikle bir de iş görüşmesinde iseniz. Karşınızdaki kişiyi belki şu ana kadar yanıtlarınızla etkilediniz fakat bu soruyla belki tüm bu güzel etkiler uçup gidecek. Bu soruya en güzel yanıt üstesinden gelebileceğiniz zayıf yanlarınızdan bahsetmek olacaktır. Bu özelliklerinizi anlatırken bir de bu özellikleriniz üzerine çalıştığınızı da karşınızdaki kişiye söylemelisiniz.

Örnek Cevap

I used to be disorganised. However, it was a big issue for me not to stick to the schedule while i was working. I knew i could overcome that weakness. After some research, I found out a good daily planner application. I downloaded that app to my phone. Now I take notes, If I have an appointment this application reminds it to me 3 hours before. I realized that taking notes during a day made me more organized. Im still working on my weaknesses.

Eskiden düzensizdim. Fakat iş hayatında programa sadık olmamak  benim için büyük bir sorundu. Bu zayıf özelliğimin üstesinden gelebileceğimi biliyordum. Birkaç araştırma sonrasında iyi bir günlük planlama uygulaması buldum. Telefonuma indirdim. Şimdi bu uygulamaya notlar alıyorum, eğer bir toplantım varsa uygulama beni 3 saat öncesinde hatırlatıyor. Fark ettim ki gün içerisinde not almak beni daha planlı yaptı. Hala bu zayıf özelliğim üzerinde çalışıyorum.

 

  1. Why did you leave your last job?”

Son işinizden ayrılma nedeniniz nedir?

Bu soruya cevap verirken dikkatli olmalısınız. Eski şirketinizi kötüler ve olumsuz şeyler söylerseniz kötü bir izlenim bırakabilirsiniz. Aynı zamanda  soruyu yanıtlarken dürüst olmaya da özen göstermelisiniz.

Örnek Cevap

I had been working for Company X  for more than 5 years. I was looking for an opportunity to be promoted. However it did not happen. That’s why I am currently seeking a new job.

X firmasında 5 yıldan daha uzun süredir çalışmaktaydım. Terfi bekliyordum. Fakat bu gerçekleşmedi. O yüzden ben de yeni iş arayışına girdim.

 

  1. Where do you see yourself in five years?” 

        Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Bu soru da iş görüşmelerinde adaylara yöneltilen en ünlü sorulardan biridir. İnsan kaynakları direktörleri bu soru ile adayın kendi pozisyonu, aklındaki projeler ile ilgili beklentisini öğrenmek ister. Terfi beklentilerini, ileride kendi işini kurma hayali olup olmadığını, bu şirkette uzun vadeli çalışma planı yapıp yapmadığını öğrenmeye çalışır. Bu nedenle sizin de cevabınızda hem şirkette kalıcı olmak istediğinizi vurgulayıp, hem de yeteneklerinizi geliştirip daha yüksek pozisyonları hedeflediğinizi belirtmeniz gerekir.

Örnek Cevap

In five years, I would like to be an expert in my department with more experience and confidence. I would like to participate in larger-scale projects and contribute greater input to have a say in the future of this company.

Beş yıl içerisinde kendi departmanımda daha tecrübeli ve özgüveni yüksek bir uzman olmayı hedefliyorum. Daha büyük ölçekli projelerde görev almak ve şirketin geleceğinde söz sahibi olmak için ortaya daha büyük bir katma değer koymak istiyorum.

7. “Why should we hire you?”

Sizi neden işe almalıyız?


Vereceğiniz cevapla fark yaratabileceğiniz ve görüşmenin seyrini belirleyebileceğiniz bu soru mülakatı yapan insan kaynakları uzmanının sizi biraz ürkütmek ve bu soruyu cevaplarken stres altına girip girmediğinizi anlamak amaçlı kullandığı bir silahtır. Aynı zamanda bu soru ile görüşülen diğer adaylar da olduğu ve onlara üstünlük sağlayıp sağlayamayacağınızın değerlendirileceği ima edilir.

Bu soruya cevap verirken kararında bir özgüven ile geçmişiniz, yetenekleriniz ve hırsınız ile kendinizi bu pozisyona değer katacak biri olarak gördüğünüz mesajını vermelisiniz.

Örnek Cevap

I think you should hire me because I’m well experienced, well educated and have the skills required for this job. With my ambition and energy, I can contribute a lot of things in your operation. I’m also an honest person and I always communicate with colleagues to work out the issues.

Bence beni işe almalısınız zira ben alanında yetişmiş, iyi eğitim almış ve bu iş için gereken becerilere sahip biriyim. Hırsım ve enerjim ile işinize çok şey katabilirim. Aynı zamanda dürüst biriyim ve meseleleri halletmek için iş arkadaşlarımla daima iletişim kurarım.