fbpx
Öngösterim Görseli

İngilizce Öğrenirken Özel Ders mi Yoksa Grup Dersi mi Daha Verimli?

özel ders ingilizce

İngilizce eğitim almaya karar verdiniz fakat özel ders mi yoksa grup eğitimi mi almanız sizin için daha verimli olacak, buna karar veremiyorsunuz. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Bu soruyla oldukça sık karşılaşıyoruz. Bu konuda karar vermek de o kadar kolay değil, farkındayız. Bazı kişiler özel ders eğitimi alarak çok iyi bir ilerleme gösterirken bazıları da sınıf ortamında daha çok verim alırlar ve ilerleme gösterirler. Çünkü her iki model eğitimin de kendine özgü avantajları var.

Grup Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

1.İnteraktif Eğitim

Grup eğitimlerinde bir parçası olacağınız sınıf ortamı derslerin etkileşim içinde geçmesini sağlar. Sınıfta topluca telaffuz tekrarı yapmak, bir başkasının sorusunu dinlemek, hocanın kürsü ve tahta önünden sınıfa bir moderatör gibi hitap etmesi ve sınıfta oluşacak tartışma ortamı sizi geliştirir.

2.  Arkadaş Edinme

Sizinle benzer motivasyonu olan arkadaşlar ile tanışmak, deneyimlerinizi paylaşmak çok keyifli ve verimli olabilir. Bu arkadaşlarınız ile çalışma grupları oluşturabilir, karşılıklı önerilerde bulunabilir ve İngilizce öğrenme yolunda birlikte ilerleyebilirsiniz.

3.  Daha Rahat Bir Ortam

Birçok öğrenci sınıfta kendini daha rahat hisseder zira sınıfta soruların tek muhatabı kendisi olmayacaktır. Sizin bir an için duraksadığınız bir soruda başka bir arkadaşınız söze girebilir veya eğitmen sınıf içinde soruları daha dengeli şekilde dağıtabilir. Bu da üzerinizdeki baskıyı azaltacak ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Özel Dersin Avantajları Nelerdir?

1.Kişiye Özel Eğitim ve Tempo

Öğretmeniniz sizi tanıyarak size özel bir program hazırlar ve bu sayede süreyi çok verimli kullanabilirsiniz. Siz hızlı anladığınızda o gün konular çok hızlı bitebilirken, takıldığınız bir yerde dilediğiniz kadar beklemek ve tekrar etmek de mümkün. Açıklarınız hangi alanda yoğunlaşmışsa, o bölümlerden daha çok alıştırma çözüyor, daha iyi olduğunuz alanlarda ise çok alıştırma çözmüyorsunuz. İşte bu kişiye özel eğitimin en büyük artısı.

2.  Esnek Saatler

Bazı meslekler veya kişilerin hayat düzenleri grup eğitimlerinin sabit takvimli programlarında çok ders kaçırmanıza sebep olabilir. Grup eğitimlerinde pes eden birçok öğrencinin bunu yaşamasındaki ana sebebin birkaç ders kaçırdıktan sonra kendilerini yetersiz hissetmesi olduğunu biliyoruz. Özel derste takvim size göre ayarlanır, dersleri kişisel takviminiz nerede uygunsa orada alırsınız. Derse gelemediğinizde sınıf siz yokken yeni bir konu işleyemeyecek 🙂

3.  Tek Başınalığın Konforu

Bazı öğrenciler grup eğitiminde kendilerini ifade etmekte daha rahatsız hissedebilirler. Tek başına olduklarında ise kendilerini ifade etmek için sıra beklemeleri veya diğer insanlardan izin istemeleri gerekmez. Bunu yaşama ihtimali olan öğrenciler için özel ders daha doğru bir seçenek olabilir.

Peki Hangisini Seçmeliyim?

Kayıt için bilgi almaya gelen öğrenci adaylarımızın en çok sorduğu sorulardan biri de budur! İki eğitim modeli de kursiyerlerin maksimum verim alması üzerine kurgulanmıştır ama yapıları gereği yazıda bahsettiğimiz farklılıkları içerir.

Kayıt görüşmelerimizde sizi tanımaya yönelik sorular sorar ve günlük hayatınızı, öğrencilik geçmişinizi, İngilizce ile ilgili hedeflerinizi, altyapınızı öğrenmeye çalışırız. Bu soruların bir amacı da özel derse mi, grup dersine mi daha uygun olduğunuzu anlamak ve sizi doğru şekilde yönlendirmektir.

Size bu görüşmede soracağımız birkaç soruya göz atmak ister misiniz?

  1. Yeni bir şey öğrenirken zorlanır mısınız?
  2. Çabuk pes eder misiniz?
  3. Yeni girdiğiniz bir ortamda çekingen davranır mısınız?
  4. Bir konuya konsantre olmakta zorlanır mısınız?
  5. Zamanınızı iyi yönetemiyor musunuz? Bu sorulara yanıtınız çoğunlukla “Evet” ise özel ders seçeneğini düşünmenizi tavsiye ederiz. Cevaplar “Hayır” ağırlıklı çıkıyorsa, o zaman grup eğitimlerine öncelik vermelisiniz.