fbpx
Öngösterim Görseli

Geçmiş Olsun Türkiye! Yaralarımızı Birlikte Saracağız

DilkoEnglish banner gecmisolsunturkiye1

Geçmiş olsun Türkiye! Yaralarımızı Birlikte Saracağız
6 Şubat tarihinde ikisi de Kahramanmaraş merkezli olmak üzere 9 saat arayla gerçekleşen depremler ile tarihimizin ve bölgemizin en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıya kaldık. Ne yazık ki çok sayıda insanımız hayatını kaybetti, çok sayıda insanımız yaralandı ve on ilde yüzbinlerce kişi evsiz kaldı. Felaket karşısında 4.seviye alarm verildi, ulusal ve uluslararası arama kurtarma ekipleri bölgeye doğru yola çıktı; yardım, destek ve arama kurtarma faaliyetleri başladı ve ülkede bir haftalık milli yas ilan edildi.

Bugün felaketin birinci haftasında hala yaşadıklarımızın yarattığı şok durumu içindeyiz. Hafta boyunca takip ettiğimiz gelişmeler bizi çoğu zaman derinden üzdü ve yaraladı. Depremden 100, 120 hatta 160 saat sonra enkazdan sağlıklı olarak çıkan kişiler, özellikle çocuklar ve bebekler yüzümüzü güldürse de, bölgedeki insanların içinde bulunduğu çaresizlik ve sıkıntılara hepimiz uzaktan da olsa ortak olduk.

Felaket sonrası hızla başlayan yardım kampanyaları, bölgeye akın akın giden gönüllüler ve herkesin elinden geleni yapma çabası zor zamanlarda ne kadar kolay kenetlenebildiğimizi ve bir millet olarak hareket etme gücümüzün büyüklüğünü bir kez daha gösterdi. Biliyoruz ki geleceğe ve tekrar doğacak güzel günlere dair umudumuz da bu güçten geliyor. Yaralarımız her ne kadar iz bıraksa da iyileşecek ve bu yolda hepimize büyük görev düşüyor.

Eğitim sektörünü temsil eden dernekler TÖDER, TÖZOK, ÖZDER, ÖZDEBİR, ÖZKURBİR ve Ankara Eğitim Platformu bir araya gelerek deprem bölgelerinden farklı şehirlere göç edecek öğrencilere 81 ilde özel okul kapılarının ikinci dönem boyunca tam burslu olarak açılacağını duyurdu. Başlatılan kampanya çerçevesinde oluşturulan www.misafirogrenci.org sitesinden öğrenilebilen okul ve kontenjan bilgileri gelecek başvuruları bekliyor.

Dilko Eğitim Kurumları da bu kampanyaya Özel Bakırköy Dilko Anadolu Lisesi, Özel Kadıköy Dilko Koleji, Özel Kadro Anadolu Lisesi ve Özel Bakırköy Akşam Lisesi olarak dört okuluyla tam destek veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı da deprem felaketinden sonra uzmanların hazırladığı Psikososyal Destek Eğitim Programları içeriklerini güncelledi. Eğitimin her kademedesindeki öğrenciler, aileler, yetişkinler için hazırlanan içerikler ile okul yönetimlerinin rehber öğretmenler öncülüğünde hem felaketi yaşamış kişilere, hem de felaketi izleyerek etkilenmiş kişilere eğitimler vermesi planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Psikososyal Destek Eğitim Programlarına buradan ulaşabilirsiniz.
( https://orgm.meb.gov.tr/www/psikososyal-destek-egitim-programlari/icerik/1759 )

Gerek eğitimde, gerek üretimde, gerek şehirleri yeniden kurmada hepimiz üzerimize düşen görevi yerine getirecek ve bu felaketin yarattığı yıkımı birlikte yok edeceğiz.

Felakette hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor ve on ilimizde etkilenenler başta olmak üzere bir kez daha hepimize geçmiş olsun diyoruz.