Tıklayın Arayalım

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 2016 yılında almış olduğu karar sonrasında ilk defa Mart 2017 döneminde uygulanan bir akademik yabancı dil sınavıdır. ÖSYM bünyesinde yapılan bir sınav olmayan YÖKDİL, Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından uygulanmaktadır.

2017 yılında Mart-Temmuz ve Kasım aylarında uygulanacak olan YÖKDİL’in 2018 yılı itibariyle senede iki defa sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde yapılacağı açıklanmıştır. YÖKDİL sınavı İngilizce’nin yanı sıra Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde de uygulanmaktadır.

YÖKDİL 2012 yılına kadar uygulanan ÜDS ile benzer özelliklere sahip bir sınav olup, adaylar soru kitapçığı olarak fen-mühendislik, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri şeklinde üç tematik alandan birini seçebilmektedir. Sınav tıpkı YÖKDİL gibi 80 soru ve 180 dakikadan oluşmakta, yanlış cevaplar doğruları götürmemektedir.

YÖKDİL puanı akademik amaçların dışında kamu atamaları ve çeşitli özel sektör başvuruları için de kullanılabilmekte iken, YÖKDİL sadece akademik amaçlarla yabancı dil puanına ihtiyaç duyan adaylara hitap etmektedir.

YÖKDİL sınavı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://yokdil.yok.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

YÖKDİL Hazırlık Kursu

Yüzyüze eğitim 100-220 ders
Deneme Sınavları 10 Adet

Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu

Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu, Yabancı DilBilgisi Seviye Tespit Sınavına (YÖKDİL) girecekadayların, İngilizce seviyelerine göre tüm ihtiyaçlarını belirli bir sistem içinde giderecek şekilde hazırlanmıştır.

Amaç, adayların YDS’de daha yüksek doğru sayısına ulaşacak şekilde İngilizce dili ile ilgili eksiklerini tamamlamaktır.

Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu'nda adaylar, 100 veya 220 saatlik programlara katılabilirler. (Akademik takvimin uygunluğu ve kursiyerin ihtiyaç durumuna göre yüzyüze eğitimler 100 ile 220 saat arasında planlanmaktadır. Ayrıca sınav öncesinde 50 saatlik hızlandırma kursu da açılabilmektedir.)

Dilko yayın kurulu tarafından hazırlanan yayın setlerini kullandığımız programımızı 4 ana başlığa ayırabiliriz:

1. Dilbilgisi Çalışmaları

Alıştırma kağıtları, yaprak testler, dilbilgisi konu anlatım kitabı ve soru bankaları ile desteklenen dilbilgisi çalışmalarımızda, İngilizce dilindeki tüm dilbilgisi konuları detaylı olarak incelenmekte ve öğrencilerin performanslarını en üst seviyeye çıkarmalarına imkan verecek şekilde ve sayıda alıştırma ve soru çözümü yapılmaktadır.

2. Kelime Çalışmaları

İleri düzeyde dil hakimiyetine ulaşabilmek için, öğrencilerin, girdikleri sınavlardaki kelime sorularını çözebilecek ve okudukları metinleri rahatlıkla anlayabilmelerini mümkün kılacak kadar kelime bilgisine sahip olmaları gerekir.

Dilko Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu içinde yapılan çalışmalarla adayların 3000 kelimeyi etkin şekilde kullanabilecek seviyeye gelmeleri amaçlanmaktadır.

Titizlikle seçilmiş kelime listeleri üzerinden yapılan çalışmalarda, öğrenciler kelime alıştırma kitapları, kelime testleri, örnek cümle ve anlamların verildiği özel hazırlanmış sözlükler ve kelime çalışma derslerinde öğretilen kelime çalışma yöntemleri ile hedeflenen sayıda kelimeyi öğrenebilmektedirler.

3. Soru Tiplerine Yönelik Çalışmalar

Dilbilgisi ve kelime çalışmalarında belli bir seviyeye gelmiş öğrencilerin, girecekleri sınavda sorulan soru tipleri ile ilgili yeterince çalışma yapmış olmaları ve gerekli soru çözme tekniklerine sahip olmaları son derece önemlidir.

Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu içinde soru tiplerine yönelik yaprak testler ve soru bankaları kullanılarak gerekli soru çözme teknikleri adaylara öğretilmektedir.

4. Deneme Sınavları Çözümü

Dilbilgisi ve kelime çalışmaları ile İngilizce seviyesini; soru tiplerine yönelik çalışmalar ile soru çözüm tekniklerini geliştirmekte olan adayların, girecekleri sınava denk hazırlanmış ve benzer koşullarda uygulanan deneme sınavları ile de sınav pratiklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Bu ihtiyacı giderebilmek için, Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu içinde öğrencilerimiz, 10 adet deneme sınavına gireceklerdir (e-dilko).

Dilko YÖKDİL İngilizce Hazırlık Kursu’na katılan öğrencilerimiz, e-dilko olarak adlandırılan Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi ile çalışma fırsatı bulacaklardır.

E-dilko sistemi içinde öğrenciler, öğretmenleri ile mesajlaşabilir, doküman paylaşımında bulunabilir ve video destek derslerini izleyebilir.

Ayrıca sistem içinde deneme sınavı uygulamaları/ çözümleri, kurumsal duyurulara ve öğrenciler ile ilgili raporlara ulaşabilme gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır.